Sauny mają wiele zalet zdrowotnych. Są też wykorzystywane do dbania o urodę. Doskonałym pomysłem jest, więc umieszczenie sauny ogrodowej na własnym podwórku. Wtedy można korzystać z niej w dowolnej chwili, nawet w nocy. Pojawia się jednak pytanie o to jak wybrać właściwą saunę?
Rozmiar
Bardzo ważne jest dobranie właściwego rozmiaru sauny. Nie może ona zdominować całej dostępnej powierzchni. Równocześnie nie może ona być zbyt mała – powinna pomieścić kilka osób.
Jeśli chodzi o dokładne wymiary, to najlepiej jest dobierać je indywidualnie. Po pierwsze, trzeba zastanowić się nad tym ile osób faktycznie będzie korzystało z sauny ogrodowej.
Dobierając rozmiar zawsze warto przewidzieć pewien zapas miejsca. Nie należy jednak przesadzać. Im większa sauna, tym więcej czasu i energii potrzeb do tego by wygenerować w niej potrzebną ilość pary. Zasada ta dotyczy zarówno sauny suchej, jak i mokrej.
Jednak, jeśli chcielibyśmy się położyć, to sauna ogrodowa musi być wystarczająco długa. W takim wypadku nie może ona mieć mniej niż 170 cm. Inaczej nie zmieści się w niej długa ławka.
Materiał wykonania
Sauna ogrodowa powinna być wykonana z dobrej jakości drewna. W tym wypadku nie może być mowy o żadnych kompromisach. Tym bardziej, jeśli sauna ma służyć przez wiele lat.
Oprócz jakości drewna, warto zwracać uwagę na jego kolor i rysunek. Najbardziej polecane jest drewno pochodzące ze świerku skandynawskiego i cedru kanadyjskiego. Te dwa gatunki występują w krajach, z których wywodzą się sauny.
Sposób opalania
W saunie najważniejszy jest sposób jej opalania. Do wyboru są dwa wyjścia – piec elektryczny lub opalany drewnem. Oczywiście, wersja z drewnem jest bardziej naturalna i spójna z tradycyjną koncepcją sauny.
Piec elektryczny zapewnia więcej swobody. Nie trzeba pamiętać o dorzucaniu drew. Wystarczy tylko regulować pokrętło. Piece elektryczne lepiej wpisują się też w nowe przepisy o ochronie powietrza.
Piece opalane drewnem natomiast, wprowadzają do sauny przyjemną atmosferę. Dzięki nim, wnętrze jest przytulne. Trzeba jednak zaopatrzyć się w opał oraz przygotować miejsce do jego składowania. Może się to wiązać z zakupem dodatkowej drewutni. To oczywiście podnosi koszty inwestycji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw