Skip to content Skip to footer

Schemat instalacji elektrycznej w domu – o czym warto wiedzieć?

Trudno wyobrazić sobie życie bez prądu w domu. Wiele osób odczuwa lęk już na samą myśl o nagłej występujące dookoła ciemności. Życie bez sprzętu AGD w kuchni, komputera, czy telewizora to musiałby być koszmar. Na szczęście instalacja elektryczna to podstawowa sieć, do której podłącza się każdy dom.

Przygotowanie Schemat instalacji elektrycznej w domu

Oczywiście przygotowaniem schematu instalacji elektrycznej oraz jej wykonaniem zajmuje się osoba, z odpowiednimi kwalifikacjami, czyli elektryk. Schemat zawsze jest przygotowany po konsultacji z inwestorem. To inwestor będzie mieszkał w domu, i to on ma czuć się w nim komfortowo. Schemat musi uwzględniać wszystkie jego potrzeby, ponieważ wszelkie poprawki po wykonaniu instalacji są zawsze kłopotliwe.

Elektryk powinien służyć radom, a przede wszystkim odpowiada za bezpieczne wykonanie instalacji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, niestety często do pożarów domów dochodzi wskutek wadliwej instalacji elektrycznej.

Schemat instalacji elektrycznej w domu – o czym warto wiedzieć?

Na początek trzeba dokonać wyboru samego wykonania instalacji, wyróżnia się podtynkową, wtynkową oraz natynkową. W pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej wybiera się instalację wtynkową, w której okablowanie ukryte jest pod grubą warstwą tynku.

Jest to bardzo estetyczne, jednak w razie awarii trzeba skuwać tynk. Dlatego też ważne jest wykonanie zdjęć, by wiedzieć, gdzie znajduje się okablowanie. Wtedy będzie wiadomo, w którym miejscu wywiercić dziurę w ścianie i coś zamontować.

Schemat, wykonanie jest bardzo ważne, trzeba także pamiętać o korzystaniu z dobrych jakościowo materiałów. Ważne jest dopasowanie puszki instalacyjnej, lepiej przyszłościowo wybrać głębszą.

Pomieszczenia ujęte w schemacie instalacji elektrycznej w domu

W schemacie ujęty jest oczywiście cały dom, a zatem wszystkie pomieszczenia. Z roku na rok coraz popularniejsze jest planowanie inteligentnego systemu sterowania domem.

Zdecydowanie najważniejszymi pomieszczeniami są kuchnia, łazienka i salon. To w nich spędza się najwięcej czasu.