Skip to content Skip to footer

Budowa domu z prefabrykatów

Budowa własnego domu wiąże się na ogół z ogromnymi kosztami oraz długim okresem budowy. W ostatnich latach na rynku pojawiło się rozwiązanie, które znacząco skraca czas budowy oraz obniża jej koszty. Rozwiązaniem takim są elementy prefabrykowane domów.

Dom z prefabrykatów

Domy prefabrykowane cieszą się rosnącą popularnością. Ich budowa polega na łączeniu wcześniej przygotowanych elementów ścian. Dzięki temu czas budowy zostaje znacząco skrócony, co przekłada się na obniżenie kosztów inwestycji.

Decydując się na dom z prefabrykatów, warto pamiętać, że każdy element ściany zostanie przygotowany wcześniej poza placem budowy. Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć projekt swojego domu, wraz z rozmieszczeniem drzwi i okien.

Jak powstają ściany prefabrykowane?

Domy prefabrykowane powstają z gotowych już elementów ściennych. Ściany takie muszą zostać przygotowane w specjalnych formach. Oprócz samych form kluczowe jest przygotowanie ścian w odpowiednim miejscu.

Ściany prefabrykowane powstają w pomieszczeniach, które zapewniają odpowiedni klimat do szybszego wiązania się betonu. Zapewnienie takich warunków sprawia, że ściany powstają zaledwie w kilka dni.

Wady i zalety domu z prefabrykatów

Budowa domu z prefabrykatów jest zdecydowanie tańsza niż budowa tradycyjnego domu. Warto jednak pamiętać, z uwagi na cieńsze ściany prefabrykowane konieczne jest odpowiednie wzmocnienie fundamentów. Jednak cieńsze ściany oznaczają większą powierzchnię użytkową domu.

Warto również wspomnieć o tym, że ściany prefabrykowane są zdecydowanie bardziej gładkie od tych wykonanych z cegły. Znacząco skraca to więc proces wykończenia budynku.

Głównym problemem domów z prefabrykatów jest to, że ściany wymagają specjalistycznego transportu. Pomimo że ściany prefabrykowane są zdecydowanie lżejsze od tych z cegieł, ciągle są problematyczne w przewożeniu na plac budowy. Dodatkowo podczas załadunku i wyładunku takich ścian niezbędny jest sprzęt ciężki umożliwiający podniesienie tych elementów.

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Dom z prefabrykatów to rozwiązanie idealne dla osób, które szukają tańszego i szybszego rozwiązania na budowę własnych czterech ścian. Z uwagi na rosnące zainteresowanie domami prefabrykowanymi coraz więcej firm budowlanych oferuje właśnie takie budynki.