Skip to content Skip to footer

Czujniki czadu i gazu – gwarancja bezpieczeństwa

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bezbarwny, bez smaku, silnie trujący gaz. Powstaje on podczas niepełnego procesu spalania przy zbyt małym dopływie tlenu. Jeżeli czad dostanie się do płuc, bardzo szybko dochodzi do zaburzeń oddychania, co skutkuje niedotlenieniem organizmu. Nawet bardzo niski poziom dwutlenku węgla w powietrzu może prowadzić do poważnych uszkodzeń w układzie nerwowym.

Jak uniknąć zaczadzenia i zatrucia?

Aby ustrzec się przed zaczadzeniem i zapewnić sobie bezpieczeństwo w przypadku użytkowania urządzeń gazowych warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podstawą będzie tu niezasłanianie kratek wentylacyjnych, coroczne udostępnianie wentylacji i przewodów kominowych do przeglądu a także zamontowanie takich urządzeń jak czujnik czadu lub czujnik czadu i gazu.

Czujnik gazu – kiedy kupić?

Ulatniający się gaz jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia domowników. Nawet najmniejsza jego ilość w pomieszczeniu może prowadzić do zatrucia, a także grozi wybuchem. Aby uniknąć ryzyka związanego z użytkowaniem urządzeń gazowych, warto zainstalować czujnik gazu. Mimo, iż przeglądy instalacji gazowych wykonywane są co roku bardzo często dochodzi do wycieku gazu. Jeśli długo przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu możemy od razu nie poczuć zapachu ulatniającego się gazu. Czujnik gazu natomiast od razu ostrzeże nas gdy tylko stężenie gazu przekroczy dozwoloną normę. Głośny dźwięk alarmu pozwoli na szybką reakcję oraz powzięcie środków ostrożności. Czujnik gazu przyda się zatem wszędzie tam gdzie użytkowane są piece centralnego ogrzewania, piecyki do podgrzewania wody czy zwykła kuchenka. Można zainstalować go zarówno w kuchni i łazience, jak również warto rozważyć kotłownię.

Czujniki czadu – czy warto?

Wiele domów oraz mieszkań wyposażone jest w gazowe urządzenia do podgrzewania wody, kominki lub piecyki. Jeżeli ilość tlenu w powietrzu spadnie, istnieje ryzyko, że podczas procesu spalania zacznie wydzielać się czad. Czujniki czadu to urządzenia skutecznie chroniące nas przed zabójczym zatruciem tlenkiem węgla. Pytanie czy warto zainstalować czujnik czadu zatem jest dość bezzasadne. To właśnie czujniki czadu eliminują zagrożenie zatrucia, dzięki nim możemy zachować życie.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo a także zniwelować do zera możliwość utraty życia lub zdrowia warto rozważyć zakup takiego urządzenia jak czujnik czadu i gazu w jednym. Zapewni on ochronę zarówno przy ulatniającym się gazie, a także ustrzeże nas przed zaczadzeniem.