Skip to content Skip to footer

Dom z paczki – dla kogo jest idealny?

Domy modułowe to nadal dla wielu osób tajemnicze sformułowanie. Domy z paczki to ciekawa propozycja dla osób, które chcą w krótkim czasie zamieszkać w swoim wymarzonym gniazdku, ale jednocześnie zależy im, by dom był energooszczędny i elegancki. Co warto wiedzieć o domach z prefabrykatów?

Co to jest dom modułowy?

Domy z paczki to domy, które określane są jako modułowe. Dlaczego?

Prefabrykaty, czyli duże części budynku, powstają w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe do złożenia. Dzięki temu można mieć pewność, że części domu wykonane są solidnie oraz z odpowiednich materiałów. W fabryce moduły przechodzą bardzo drobiazgowe kontrole.

Kolejną zaletą domów modułowych jest możliwość prowadzenia budowy o każdej porze roku. Wyłącznie fundamenty muszą zostać wylane, gdy jest odpowiednia aura. Składanie domów z paczki nie jest uzależnione od deszczu, śniegu czy mrozu. Nie zależnie od pogody prace mogą iść naprzód.

Budowę domu z prefabrykatów można rozpocząć już po zakupie działki. Uprawomocnienie pozwolenia na budowę nie jest konieczne, gdyż elementy powstają w fabryce. Na plac budowy zostaną dostarczone, gdy będzie to możliwe.

Zalety i wady domów prefabrykowanych

Domy z paczki to idealna propozycja dla osób, które w krótkim czasie chcą zamieszkać we własnym domu. Dom z paczki w stanie surowym zamkniętym może powstać w ciągu kilku tygodni. W ciągu 2-3 miesięcy dom może zostać wykończony i przygotowany do wprowadzenia.

Trzeba pamiętać, że krótki czas realizacji budowy to nie zawsze zaleta. Inwestor musi być finansowo przygotowany do ukończenia budowy. Krótki czas realizacji nie daje możliwości gromadzenia środków w trakcie trwania prac.

Domy prefabrykowane ceny są uzależnione od konstrukcji, w której zostaną wykonane. Dom szkieletowy to koszt 2 000 zł/m2. Dom, którego ściany będą wykonane z keramzytobetonu to koszt około 2 500 zł/m2.

Domy prefabrykowane ceny są również uzależnione od projektu oraz materiałów, które zostaną wykorzystane do wykończenia wnętrz. Trzeba pamiętać, że domy o skomplikowanej bryle będą bardziej kosztowne niż domy proste i zwarte.

Domy z prefabrykatów to bardzo ciekawa oferta dla osób, które cenią sobie krótki czas budowy, a jednocześnie chcą uzyskać dom, który jest zbudowany z najlepszych materiałów. Nie jest to jednak propozycja dla inwestorów niezdecydowanych. Trzeba pamiętać, że zmiany projektu domu nie są możliwe w trakcie budowy.