Skip to content Skip to footer

Elegancja i funkcjonalność – drzwi przesuwne zewnętrzne na taras

Przy wyborze drzwi tarasowych należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd oraz wymiary, ale również sposób ich otwierania. Ciekawą alternatywą dla zwykłych drzwi rozwieranych są drzwi przesuwne na taras.

Przesuwne drzwi zewnętrzne na taras

Chociaż to tradycyjne drzwi ze skrzydłem otwieranym do wnętrza są najbardziej popularnym połączeniem między domem a tarasem, to coraz więcej inwestorów decyduje się na drzwi przesuwne zewnętrzne, które oferowane są w różnych wariantach do wyboru.

Koszt montażu drzwi przesuwnych na taras jest wyższy niż drzwi o standardowej konstrukcji, lecz związany jest z wieloma zaletami w porównaniu do rozwieranej konstrukcji drzwiowej. Dlaczego warto zdecydować się na przesuwne drzwi prowadzące na taras?

Najważniejsze zalety drzwi przesuwnych zewnętrznych

Przede wszystkim drzwi przesuwne są bardzo stylowe – mogą być elementem przeszklonej ściany budynku, która tworzy piękny widok z wnętrza, wpuszcza do niego dużo naturalnego światła i powoduje, że przestrzenie domu wyglądają elegancko i luksusowo.

Również konstrukcja drzwi przesuwnych zewnętrznych pozwala na wyeliminowanie wysokiego progu. To dodatkowe bezpieczeństwo nie tylko dla najmłodszych, ale również dla seniorów, ponieważ nie ma wtedy ryzyka potknięcia.

Nowoczesne drzwi zewnętrzne o przesuwnej konstrukcji wyróżniają się również bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Nawet duży obszar przeszklenia nie będzie powodował nadmiernego wyziębienia wnętrza. Co więcej, może stanowić ono element pasywnego ogrzewania budynku – to rozwiązanie często stosowane w domach energooszczędnych, pasywnych.

Rodzaje przesuwnych drzwi tarasowych

Drzwi tarasowe z przesuwanym skrzydłem są oferowane w dwóch wariantach: jako drzwi unoszono-przesuwne, czyli HST, a także jako drzwi uchylno-przesuwne, czyli PSK.

Drzwi HST – unoszono-przesuwne są otwierane przez przesunięcie ich ruchomego skrzydła po prowadnicy wyposażonej w rolki. Prowadnica może być zamontowana w podłodze, dzięki czemu można wyeliminować wystający próg.

Drzwi PKS – uchylno-przesuwne najpierw są odsuwane, a potem przesuwane po szynie w bok. Takie drzwi przesuwne zewnętrzne mogą być również uchylane jak okna, co ułatwia wietrzenie pomieszczeń bez potrzeby otwierania drzwi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.