Skip to content Skip to footer

Jak inwestować w działki w Katowicach

Zakup działki inwestycyjnej zawsze jest opłacalny. Kwestią jest tylko stopa zwrotu i czas inwestycji. Zdecydowanie jest to lepsza opcja niż lokaty bankowe. Warunkiem jest jednak wybór odpowiedniej działki zarówno pod kątem lokalizacji, jak i przeznaczenia.

Gdzie inwestować?

Zdecydowanie najlepszymi rejonami są duże miasta wojewódzkie i tereny położone w odległości do 20-30 km. Działki inwestycyjne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu czy Warszawie cieszą się ogromną popularnością mimo wysokich cen. To efekt bardzo ożywionej działalności deweloperów, którzy za działki w atrakcyjnym miejscu są w stanie zapłacić bardzo wysoką cenę.

Działki w miejscowościach okolicznych atrakcyjne są przede wszystkim z powodu lokalnej migracji. Duża liczba mieszkańców dużych aglomeracji zaczyna je opuszczać i poszukuje działek budowlanych w ich pobliżu, z możliwością codziennego dojazdu do pracy i dowożenia dzieci do szkoły.

Tereny te są atrakcyjne również dla sieci handlowych, zakładów usługowych, dystrybutorów (baza magazynowa). Warunkiem jednak musi być dogodny dojazd.

Jak wykorzystać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Dla osoby zainteresowanej inwestycją w działki to kopalnia wiedzy. Studiując plan zagospodarowania pozna nie tylko charakter poszczególnych działek, ich przeznaczenie, ale przede wszystkim możliwości przeznaczenia w najbliższych latach. To właśnie te ostatnie gwarantują największy zysk.

Teren, na którym obecnie stoi magazyn, za kilka lat może być przeznaczony pod budowę wielorodzinną. Gmina sprzedaje go w cenie metra kwadratowego powierzchni, natomiast inwestor może sprzedać go deweloperowi w cenie za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej.

Zysk jest kilkukrotny. Podobnie jest z działkami poza obszarem miasta przeznaczonymi dla realizacji inwestycji komunikacyjnych (autostrady, drogi szybkiego ruchu).

Jak podnieść wartość działki?

Kupując działki inwestycyjne w Katowicach warto pomyśleć o podwyższeniu ich wartości. Przede wszystkim działki rolne należy przekształcić w budowlane i je uzbroić, czyli doprowadzić energię elektryczną, instalację gazową, wodociąg.

W przypadku działek rolnych przeznaczonych pod inwestycje gminne lub centralne warto wcześniej posadzić na nich drzewka. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w kwestii ceny, dojdzie do wywłaszczenia. Cena odszkodowania będzie większa.

Działki inwestycyjne w Katowicach i innych dużych miastach to dobry sposób lokaty nadwyżki kapitału z perspektywą dużego zysku w ciągu najbliższych kilku lat.