Skip to content Skip to footer

Jak wybrać lampę do salonu w stylu retro?

Oświetlenie salonu posiada istotny wpływ na walory estetyczne i funkcjonalność aranżacji. Pokoje dzienne pełnią zwykle wiele funkcji. Umieszczone w nich lampy powinny spełniać zapotrzebowanie wszystkich domowników. Jedną z konwencji aranżacyjnych wykorzystywanych wyjątkowo chętnie w modnych salonach jest styl retro. W takiej przestrzeni powinna znaleźć się dopasowana lampa vintage. Odpowiednim rozwiązaniem może okazać się również kilka źródeł światła. Jak wybrać lampy retro do salonu?

Modna i funkcjonalna przestrzeń w stylu retro

Urządzając salon w stylu retro, warto zastanowić się nad dopasowaniem do niego kilku źródeł światła. Zaleca się zadbać o to, aby w pokoju dziennym pojawiło się główne oświetlenie sufitowe i mniejsza lampa, która umożliwi czytanie lub punktowe rozjaśnienie danego miejsca. Ponadto, doskonale sprawdzi się tutaj oświetlenie naścienne, umożliwiające stworzenie nastroju sprzyjającego relaksowi. Rolę głównego źródła światła może pełnić żyrandol retro. Odpowiednio dobrany model z pewnością podkreśli charakter wystroju. Warto zdecydować się na egzemplarz z przydymionym szklanym kloszem. Dobrym pomysłem będzie również rozważenie zakupu żyrandola z materiałowym abażurem w geometryczne wzory i w delikatnym, kremowym odcieniu. Sufitowa lampa vintage może posiadać osłonę żarówki wykonaną z metalu w czarnym, matowym kolorze. Dopasowując żyrandol retro do pomieszczenia, należy pamiętać o tym, że zalecana odległość pomiędzy powierzchnią podłogi a zwisającą lampą to 210 cm. Odpowiednio zawieszone akcesorium z pewnością będzie praktyczne.

Dopasowanie lamp retro do modnego wnętrza

Dodatkowa lampa retro w funkcjonalnym pomieszczeniu może przybrać postać egzemplarza stojącego lub designerskiego kinkietu zamontowanego na ścianie. W salonach w stylu vintage często pojawiają się zarówno podłogowe, jak i stołowe lampy stojące. Doskonałym rozwiązaniem są tutaj modele wyposażone w materiałowe abażury. Mogą to być proste osłony lub egzemplarze wyposażone w charakterystyczne frędzle. Kinkiety, które sprawdzą się w takich aranżacjach to przede wszystkim modele przypominające niewielkie latarnie oraz posiadające eleganckie osłony żarówek. Mogą pełnić funkcję delikatnego oświetlenia w tle lub lampki do czytania. Lampa retro dopasowana do aranżacji z pewnością spełni oczekiwania użytkowników.

Stopka