Skip to content Skip to footer

Naturalne środki czystości

Sprzątanie jest jedną z czynności, które wykonujemy na co dzień. W celu usunięcia różnego rodzaju zabrudzeń, sięgamy po gotowe środki do czyszczenia powierzchni, nieraz używając ich w bardzo dużych ilościach. Dowiedz się, jakie środki czystości warto kupować i poznaj kilka domowych metod walki z brudem!

Szeroki wybór

W każdym sklepie i drogerii znajdują się całe półki pełne różnego rodzaju środków czystości. Warto pamiętać, że ta różnorodność to w dużej mierze chwyt marketingowy, a do standardowego sprzątania doskonale nadaje się zwyczajny, dobrej jakości płyn do mycia naczyń czy naturalne mydło.

Chemiczne Środki do czyszczenia powierzchni mają w swoim składzie substancje o bardzo silnym działaniu, nie występujące w naturze. Mogą one wywoływać alergie, podrażnienia skóry, a w razie połknięcia czy dostania się do oczu nawet trwałe uszkodzenia ciała. Ich wysokie stężenie w wodzie i glebie działa biobójczo na żyjące tam organizmy.

Ekologiczne i naturalne

Na szczęście dzięki rosnącej świadomości konsumentów na rynku znajduje się coraz więcej naturalnych i nieszkodliwych alternatyw dla chemicznych środków do czyszczenia powierzchni. Bezpieczniejsze dla użytkowników i środowiska, zaczynają być dostępne w coraz bardziej przystępnych cenach.

Nie należy również zapominać, że do codziennego sprzątania standardowych zabrudzeń sprawdzą się proste produkty, które można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Domowe środki do czyszczenia powierzchni również spełnią swoje zadanie.

Domowe środki czystości

Produkty zawierające mydło lub substancję o podobnym działaniu, ułatwiają zmywanie zabrudzeń z powierzchni dzięki temu, że rozpuszczają tłuszcz. Tłuszcze, a więc podstawa większości plam i trwalszych zabrudzeń, rozpuszczają się również w alkoholu, więc do sprzątania możemy użyć spirytusu albo czystej wódki.

Olejki eteryczne, na przykład rozmarynowy, z drzewa herbacianego i miętowy nie tylko pięknie pachną, ale również likwidują szkodliwe drobnoustroje i odstraszają owady. Powierzchnie, które wymagają szorowania, możemy łatwo wyczyścić sodą oczyszczoną.