Skip to content Skip to footer

Rodzaje materiałów obiciowych na krzesła – co warto wybrać?

Zamierzasz zmienić obicia na krzesłach, ale nie wiesz, na jaki materiał warto się zdecydować? Zobacz rodzaje materiałów tapicerskich i ich właściwości, aby wybrać ten najlepszy dla siebie!

Jak dobrać tapicerkę na krzesła?

Aby zastosować nowe materiały tapicerskie na krzesła, duże znaczenie ma ich odpowiedni dobór. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć zarówno typ materiału oraz jego właściwości, jak i jego estetykę, czyli kolor oraz wzór.

Gdy wymienia się obicia na krzesła, w takim przypadku warto zdecydować się na materiały o wysokiej wytrzymałości i odporności, a także takie, które będą wpisywały się w aranżację wnętrza, w którym zamierzamy je zastosować.

Należy też wziąć pod uwagę sam wygląd krzesła, gdy chcemy podkreślić jego klasyczny wygląd lub wprost przeciwnie – nadać mu nowoczesny, eklektyczny charakter.

Typy i właściwości materiałów tapicerskich

Do produkcji tapicerek na krzesła stosuje się różne rodzaje materiałów, co przekłada się również na ich właściwości i przeznaczenie.

Materiały tapicerskie na krzesła można podzielić na różne rodzaje w zależności od ich faktury. Zaliczają się do nich między innymi plecionki, czyli tkaniny o widocznym splocie, miękkie welury (aksamity, welwety), szenile, żakardy, sztuczna oraz naturalna skóra, w tym sztuczny zamsz jak alcantara. Warto więc sprawdzić je bliżej, by dobrać je do mebli.

Również Materiał obiciowy na krzesła może mieć określone właściwości, na przykład może być on łatwy w czyszczeniu, hydrofobowy, odporny na zadrapania przez zwierzęta, antyalergiczny, trudnopalny.

Przed zakupem najlepiej sprawdzić materiały tapicerskie na krzesła na żywo w sklepie, na przykład za pomocą wzornika. Często można również zamówić ich próbki online.

Jaki kolor i wzór materiału obiciowego wybrać?

Dobierając materiał obiciowy na krzesła, warto również uwzględnić jego kolorystykę oraz wzór i dostosować do wystroju wnętrza.

W nowoczesnych wnętrzach doskonale prezentują się materiały obiciowe o stonowanych i jednolitych barwach, na przykład modne obecnie kolory beżowe, szare, ale również tapicerki czarne, granatowe, szmaragdowe, które pasują do aranżacji glamour.

Z kolei klasyczne wnętrza dobrze prezentują się z tapicerkami w formie plecionki w kolorze beżu, brązu, a także tapicerkami żakardowymi w tonacji granatu, żółcieni, bordo.