Skip to content Skip to footer

Tapeta – jak się ją kładzie?

Tapeta jest popularnym materiałem wykorzystywanym do wykończenia ścian. Jak się kładzie tapetę? Czy każdy poradzi sobie z tym zadaniem? Wiele zależy od prawidłowego zaplanowania prac i narzędzi, którymi dysponuje montażysta. Warto poświęcić chwilę, aby dowiedzieć się więcej o kładzeniu tapet.

Czy tapeta to dobry wybór?

Od lat tapeta to często wybierany sposób na wykończenie ścian. Współczesne tapety są nieco inne od poprzedników sprzed lat. Obecnie, tapety są bardziej wytrzymałe i poza ozdabianiem, pełnią też inne funkcje. Tapeta potrafi zakryć nierówności, dzięki czemu ściana wydaje się gładsza, choć nie zastosowano gładzi. Czasem ściana ma tendencje do pęknięć – sąsiedztwo ruchliwej drogi, osiadanie budynku czy długotrwałe roboty budowlane w pobliżu budynku. Tapeta idealnie maskuje pęknięcia, a materiał z którego jest wyprodukowana, nie drze się w miejscu pęknięć ściany. Dlatego warto wiedzieć, jak kładzie się tapetę, może okazać się ona idealnym rozwiązaniem w mieszkaniu,

Jakie narzędzia stosuje się podczas kładzenia tapet?

Najważniejszym narzędziem jest nożyk do tapet. Powinien być ostry, by nie drzeć tapety, a gładko i równo ją odcinać. Do mierzenia pasów tapety przyda się miarka. Wielu montażystów nie wyobraża sobie kładzenia tapet bez poziomicy.Aby wiedzieć, jak się kładzie tapetę i prawidłowo przymocować ją do ściany, warto sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonana. Obecne tapety to nie tylko papier i nadruk. Grubsze i mocniejsze tapety wymagają odpowiednich narzędzi oraz kleju. Klej musi być dopasowany do tapety oraz powierzchni ściany. A czasem sam klej nie wystarcza, potrzebny jest także środek gruntujący. Zapewni on pewne mocowanie.

Jak się kładzie tapetę – to warto wiedzieć

Przed położeniem tapety warto zapewnić sobie trochę przestrzeni. Stół ułatwi wymierzanie pasków oraz smarowanie tapety klejem. Zadbanie o dostęp do narzędzi ułatwi obróbkę tapet. I należy zwracać uwagę czy tapeta ma wzór, który wymaga dopasowania, zaniedbanie tego doprowadzi do efektu, który zdecydowanie nie jest oczekiwany.