Skip to content Skip to footer

Jak dopasować klamkę do drzwi

Bardzo rzadko producent drzwi wewnętrznych sprzedaje swoje produkty wraz z klamkami. Najczęściej trzeba je dopasować osobno, bo produkowane są przez odrębny podmiot. Klasyczne klamki są uniwersalne i można je zamontować do każdych drzwi. Te, które z jednej strony mają gałkę, trzeba dopasowywać indywidualnie.

Czy wybór klamki naprawdę jest tak ważny?

We wnętrzarstwie liczą się detale i właśnie do nich należy wybór klamek do drzwi wewnętrznych. Klamka powinna być dopasowana nie tylko stylistycznie do drzwi, ale też pasować do zawiasów, które zastosował Producent drzwi wewnętrznych.

Najbardziej uniwersalne są klamki w odcieniach metalicznych. To bezpieczny wybór dla wszystkich tych, którzy obawiają się, stylistycznej porażki. Jednak – jeśli ktoś chce eksperymentować – może dobierać klamki w kolorze białym, czarnym lub brązowym.

Na szczęście prawie zawsze klamki i drzwi można kupić w tym samym sklepie. Dzięki temu na miejscu można przymierzyć kilka klamek do wybranych wcześniej drzwi i ocenić, która pasuje najlepiej.

Kontrast, czy minimalna elegancja?

Producenci drzwi wewnętrznych są zgodni co do tego, że klamka to przysłowiowa kropka nad. Wielu z nich współpracuje z producentami klamek tak, by oferty obu były spójne.

W praktyce decyzja o tym, jaką klamkę wybrać należy jednak nie do producenta drzwi wewnętrznych, a do klienta, który je kupuje. Zdecydowana większość decyduje się na rozwiązania minimalistyczne. Oznacza to, że do drzwi dobierane są zwykle proste metaliczne klamki.

Ci odważniejsi decydują się na klamki zdobione, np. ze żłobieniami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że całe mieszkanie powinno być utrzymane w podobnej stylistyce. Dlatego też zdobione klamki pasują do wnętrz z oryginalnymi żyrandolami lub dodatkami.

Dobór klamki do drzwi – praktyczne porady

Klamka musi stylistycznie pasować do drzwi. Proste białe drzwi będą dobrze wyglądać z klamkami w kolorze mosiądzu lub niklu. Klamki czarne będą może wyglądać oryginalnie, ale nie zawsze dobrze. Jeśli we wnętrzu nie znajdzie się nic, z czym mogłyby korespondować, np. kolor włączników, to nie będą się prezentować dobrze.

Do masywnych i ciemnych drzwi pasować będą większe klamki. Jeśli drzwi są jasne, mają zdobienia lub przeszklenia, lepsze będą proste i nieduże klamki.