Gdy za oknem chłód i mróz, przyjemne jest przebywanie w ciepłym pomieszczeniu. Nie każdy posiada kominek, ale idealnym rozwiązaniem jest po prostu gorący kaloryfer. Oddaje on swoje ciepło, i dzięki temu żaden mróz, chłód już nie jest taki straszny. Co zrobić, gdy pomimo oficjalnego rozpoczęcia sezonu grzewczego kaloryfer jest dalej chłodny?
Konsekwencje zapowietrzonego kaloryfera
W zapowietrzonym kaloryferze ciepło nie jest równomiernie rozprowadzone. Nie pracuje on wydajnie, nie oddaje na tyle ciepła, by nagrzać pomieszczenie. W zapowietrzonym grzejniku znajdują się pęcherzyki powietrza, które poruszają się i mogą powodować przez to hałas. Powietrze znajdujące się w kaloryferze może spowodować korozję instalacji grzewczej.
Jak odpowietrzyć kaloryfer, i cieszyć się jego ciepłem?
Z łatwością można odpowietrzyć grzejniki samodzielnie. By odpowiedzieć na pytanie: jak odpowietrzyć kaloryfer, należy rozpoznać rodzaj grzejnika i sprawdzić, czy został w nim zamontowany odpowietrznik. Odpowietrzniki wyróżnia się ręczne i automatyczne. Automatyczne działają samoczynnie. Dzięki tzw. pływakowi następuje zamykanie i otwieranie zaworu wpuszczającego wodę. Gdy zbiera się powietrze, on opada i je wypuszcza z instalacji. Odpowietrzniki ręczne wymagają użycia śrubokrętu, klucza, wkrętaka płaskiego lub pokrętła. Zainstalowane fabrycznie odpowietrzniki dają ten komfort, iż wraz z zakupem otrzyma się specjalny kluczyk do odpowietrzenia grzejnika. Każdy typ kaloryfera będzie wymagał stosowania innych zasad odpowietrzania kaloryfera.
Zasady odpowietrzania grzejnika typu: żeliwnego, aluminiowego, płytowego oraz żeberkowego
Do grzejnika żeliwnego potrzebne będą dwa płaskie klucze i miseczka na wypływającą wodę. Za pomocą klucza należy odkręcić śrubunek, gdy słychać syk oraz widać wyciekającą wodę należy go dokręcić. Przed odkręceniem należy zakręcić termostat lub zawór zasilający.Jak odpowietrzyć kaloryfer aluminiowy? Jeżeli nie ma odpowietrznika to tak samo, jak żeliwny. Gdy odpowietrznik jest zamontowany, należy przekręcić termostat na zero, przestawić zawór grzejnika do pozycji w dół, pod ten otwór zaworu podstawić naczynie na wodę. Następnie kluczykiem przekręcić śrubę w białym kołnierzu. Syk i woda to sygnał, by dokręcić śrubę.
Odpowietrzanie grzejnika płytkowego przebiega tak samo, jak aluminiowego.
Natomiast odpowietrzenie grzejnika żeberkowego zależy od tego, z jakiego materiału został zbudowany: żeliwo, czy aluminium.