W miejscach, gdzie zależy nam na odkażeniu wszystkich powierzchni, powinniśmy skupić się nie tylko na blatach i meblach, ale także na podłogach. Dezynfekcja podłóg jest niezbędna szczególnie w szpitalach, ośrodkach medycznych, a także w lokalach gastronomicznych. Tylko tak będziemy mieć pewność, że wszystko jest bezpieczne i idealnie czyste.
Jak wykonać dezynfekcje podłóg?
Dezynfekcja takich powierzchni jak podłogi nie musi być zadaniem trudnym do wykonania samodzielnie. Musimy jednak pamiętać o uprzednim umyciu w sposób standardowy podłogi, aby później użyć preparatu do dezynfekcji.
Mamy do wyboru dwa rodzaje preparatów do dezynfekcji, te bezchlorowe i chlorowe. To, jaki wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju powierzchni. Podłogi wykonane z delikatnego materiału nie powinny być czyszczone preparatami chlorowymi, bo delikatna struktura podłogi mogłaby ulec zniszczeniu.
Czy możemy zdezynfekować podłogę samodzielnie?
Musimy mieć świadomość, że nie zawsze konieczne będzie zatrudnianie ekipy profesjonalistów do dezynfekcji podłogi. Należy jednak wybrać odpowiedni preparat i użyć go zgodnie z instrukcją producenta.
Na każdym preparacie jest widoczna wyraźna instrukcja, dzięki czemu wiemy, ile czasu musimy pozostawić go na danej podłodze, aby działanie było odpowiednie. Jest to najważniejsze, abyśmy mieli pewność, że podłoga została zdezynfekowana tak, jak tego oczekujemy.
Jak dobrać odpowiedni preparat do dezynfekcji podłóg?
Dezynfekcja podłóg będzie skuteczna wyłącznie wtedy, kiedy zdecydujemy się na dobór odpowiedniego preparatu. Mamy do wyboru wiele opcji od chlorowych, po bezchlorowe.
Należy mieć na uwadze, że delikatne powierzchnie nie powinny być narażone na działanie chloru. Dezynfekcja podłóg delikatnych powinna się odbywać więc z użyciem środków bez chloru. Konieczne jest także odpowiednie użycie preparatu według instrukcji, która zostanie napisana przez producenta danego preparatu. Dzięki temu osiągniemy takie efekty, jakich oczekujemy i podłoga będzie pozbawiona bakterii i wirusów.