Skip to content Skip to footer

Co jest lepsze ekogroszek workowany czy luzem

Ekogroszek można kupować w dwóch wariantach: workowany lub luzem. Niewielu kupujących zdaje sobie sprawę, że istnieją między nimi różnice jakościowe. Warto więc zadać sobie pytanie, która z tych opcji jest korzystniejsza dla klienta.

Wygoda przechowywania

Wiele osób decyduje się na ekogroszek workowany ze względu na łatwość i czystość przechowywania. Dostawca ekogroszku transportuje wtedy odpowiednią ilość towaru na palecie. Przenoszenie go do docelowego miejsca składowania trwa zazwyczaj kilka minut.

Wariant workowany oznacza też większą czystość kotłowni podczas dokładania do pieca. Dlatego jest on polecany dla osób, które cenią sobie czystość i oszczędność czasu.

Czas zachowania jakościowych parametrów

Każdy dostawca ekogroszku wie, że jego jakość mierzy się w efektywności spalania, a zależne to jest od określonych parametrów. Węgiel składowany luzem jest narażony na szybsze wietrzenie w porównaniu do workowanego. Przez to powstają na nim spieki, a jego kaloryczność maleje. Oznacza to, że dla takiego samego efektu grzewczego trzeba zużyć większą ilość ekogroszku.

Dowolnie wybrany dostawca ekogroszku workuje go z jednego głównego powodu. Towar przechowywany luzem, traci swoją kaloryczność. Jest to nawet 20-30 % w przeciągu 2 miesięcy. Zatem workowanie to gwarancja jakości produktu.

Pewność właściwej wagi

Dostawca ekogroszku musi ważyć towar, który workuje na specjalnych, atestowanych wagach z dokładnością do 0,5 kg. Oznacza to, że w każdym worku znajduje się tyle wyrobu ile oznaczone jest na opakowaniu.

Klient zawsze może zweryfikować ich wagę na swojej wadze. Wystarczy, że zważy kilka wybranych worków. W przypadku towaru kupowanego luzem nie ma takiej możliwości. Dlatego w takim wariancie dostawca ekogroszku musi być zaufany.

Ekogroszek luzem jest tańszy

Groszek sprzedawany luzem jest zazwyczaj nieco tańszy od tego w workach. Średnia cena bez workowania jest o ok. 100 zł na tonie niższa. Czy jednak faktycznie oznacza to, że jest on bardziej opłacalny? Tak jak zostało już napisane wyżej, ekogroszek narażony na wietrzenie mocno i szybko traci na wartości.

Profesjonalny dostawca ekogroszku zawsze poleci wariant workowany i wyjaśni, że w konsekwencji będzie trzeba kupić mniejszą ilość towaru dla ogrzania tego samego domu. Mimo że będzie oznaczać to dla niego mniejsze zyski ze sprzedaży (kupisz mniej) wie, że dzięki temu zyska twoje zaufanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.