Skip to content Skip to footer

Czy drzwi tarasowe przesuwne to dobry pomysł?

Gdy myślimy o drzwiach tarasowych, zazwyczaj jako pierwszy przychodzą nam do głowy klasyczne drzwi balkonowe, które otwierają się tak, jak większość okien. Nic w tym dziwnego – właśnie takie drzwi królowały przez bardzo długi czas. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na znacznie bardziej nowoczesne drzwi tarasowe przesuwne.

Plusy drzwi tarasowych przesuwnych

Przede wszystkim ich plusem jest to, że nie otwierają się w taki sposób jak klasyczne drzwi, dzięki czemu wokół nich nie musi być wolnej przestrzeni. Drzwi na pewno w nic nie uderzą, ponieważ skrzydło nie porusza się po łuku.

Kolejną ich zaletą jest to, że zazwyczaj są szersze niż klasyczne drzwi balkonowe. Dzięki temu nie tylko wpuszczają do wnętrza domu więcej światła, lecz również pozwalają na bardziej swobodny dostęp do tarasu.

Nie sposób również odmówić temu rozwiązaniu estetyki. Idealnie sprawdzi się ono nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, a to za sprawą tego, że ramy drzwi występują w różnych barwach i tworzone są z różnych materiałów.

Materiały tarasowych drzwi przesuwnych

Drzwi tarasowe przesuwne mogą być wykonane z drewna, z PVC oraz z aluminium. Pierwszy z materiałów niewątpliwie dodaje wnętrzu charakterystycznego klimatu oraz elegancji, jednak całkiem sporo kosztuje.

Dużą zaletą drzwi wykonanych z PVC jest ich niższa cena. Warto pamiętać, że ich ramy można zakryć wybranymi okleinami, np. taką imitującą drewno.

Najdroższe są drzwi wykonane z aluminium, które jednocześnie można znaleźć w dużo większym rozmiarze niż te wykonane z dwóch poprzednich materiałów. Cena aluminiowych drzwi wynika przede wszystkim z ich dużej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Na rynku dostępne są również drzwi drewniano-aluminiowe, które po wewnętrznej stronie wykonane są z drewna, a z zewnątrz z aluminium.

Czy drzwi tarasowe przesuwne to dobry pomysł?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, jednak bez wątpienia warto rozważyć ich zakup. Są nie tylko bardzo funkcjonalne, lecz również estetyczne.

Ich funkcjonalność wynika z ich sposobu otwierania, który nie tylko pozwala na to, by postawić różne ozdoby obok drzwi, lecz również ułatwia wietrzenie. Drzwi przesuwne dają znacznie większą swobodę – można otworzyć je zarówno na szerokość jedynie kilku centymetrów, jak i na pełną szerokość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.