Skip to content Skip to footer

Czy można się nauczyć sprzątać?

Są ludzie, którzy naprawdę lubią sprzątać. Prawdopodobnie, znają wszystkie sztuczki porządkowe i potrafią sobie poradzić z każdym brudem i bałaganem, wiedzą co należy brać pod uwagę podczas robienia porządków.
Jednak nie wszyscy mają tyle radości ze sprzątania, a i z umiejętnościami bywa różnie. Niektórym przydałby się podręcznik albo blog o sprzątaniu.

Czy sprzątania można się nauczyć?

Jeżeli jakąś czynność wykonuje się po raz pierwszy, nie zawsze jest łatwo, ale z czasem wszystko staje się prostsze. Nabiera się doświadczenia i umiejętności. Tak samo jest ze sprzątaniem. Jeśli ktoś nigdy nie sprzątał mieszkania, to może go przerazić wizja porządków. Nie wiadomo od czego zacząć, co i jak sprzątać, ile czasu trzeba poświęcić, jakich użyć środków. Jednak każdy może poszerzyć swoje horyzonty. Nigdy nie jest za późno na naukę.

Jeżeli ktoś naprawdę nie ma pojęcia jak się do tego zabrać, to internet zawsze przyjdzie z pomocą. Można zadać pytanie na forum, poszukać stron internetowych, blog o sprzątaniu też może być pomocny. Materiałów do nauki teorii z pewnością nie zabraknie. Jednak w końcu nadejdzie czas żeby teorię zamienić w praktykę.

Teoria a praktyka

Po zdobyciu niezbędnych informacji, czas zabrać się do roboty i zgodnie ze wskazówkami wysprzątać mieszkanie. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i zarezerwować trochę czasu. Porządne wysprzątanie każdego pomieszczenia, nawet w maleńkim mieszkaniu jest dosyć czasochłonne.

Gruntownych porządków nie da się zrobić szybko. Można oczywiście zrobić to powierzchownie, ale po co marnować czas. Lepiej posprzątać raz a porządnie, a potem tylko odświeżać i sprzątać na bieżąco, a to już nie jest takie czasochłonne.

Tajemnica sprzątania – rutyna

Nawet jeśli ktoś nie lubi sprzątania, a może w szczególności taki ktoś, to powinien na bieżąco wykonywać pewne rutynowe czynności, które sprawią, że bałagan i brud nie będą narastać.

Dobrym przykładem jest pranie. Po praniu i wysuszeniu, warto wszystkie rzeczy złożyć i ułożyć na półce w szafie. Oczywiście, że przez cały tydzień albo nawet przez miesiąc można rzeczy nie składać, tylko zdejmować i rzucać na fotel. Po tygodniu zrobi się cała spora sterta ubrań do złożenia, a po miesiącu będzie to ogromna góra. Jeżeli składa się na bieżąco, to czynność zajmuje kilka minut. Po miesiącu może być to kilka godzin. Tak jest ze wszystkim. Rutyna może jest nudna, ale bardzo ułatwia pewne obszary życia.Blog o sprzątaniu może być źródłem natchnienia i pomysłów na ułatwienie sobie robienia porządków, ale posprzątać trzeba samemu.