Skip to content Skip to footer

Czym kierować się wybierając meble do jadalni?

Liczba osób siadających przy stole, potencjalni goście i wielkość pomieszczenia to główne kwestie, na które należy zwrócić uwagę wybierając meble do jadalni.

Ilość osób w rodzinie

Dyskusja na temat mebli do jadalni powinna za każdym razem zaczynać się do określenia tego, ile osób będzie przy stole zasiadało. W większości przypadków kalkulacja będzie prosta i sprowadzać się będzie to stwierdzenia ilu jest członków rodziny. I ilu wspólnie jada. Od tego zależeć będzie nie tylko wybór stołu, ale także liczba krzeseł, które się przy nim znajdą. Zasada jest w tym przypadku prosta – im więcej osób, tym stół większy, a liczba krzeseł wyższa. Meble do jadalni muszą bowiem służyć każdemu. Warto przy tym zastanowić się nad tym, ile miejsca powinny mieć poszczególne osoby zasiadające przy stole. Przyjmuje się zwykle, że każdy z domowników przystępujących do posiłku powinien dysponować przestrzenią pozwalającą na swobodne operowanie nożem i widelcem. A więc – więcej niż pół metra.

Wielkość pomieszczenia

Osiągnięcie tego celu może być jednak poważnie utrudnione przez niewielkie rozmiary pomieszczenia przeznaczonego pod jadalnię. Małe pokoje w niewielkich mieszkaniach mogą poważnie utrudniać wybór odpowiednich mebli, jednak przy odrobinie sprytu można sobie z tym poradzić. Choćby przez odpowiedni dobór kształtu stołu. Można na przykład zdecydować się na stół okrągły, który sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach o regularnych kształtach. Można wybrać stół kwadratowy, albo prostokątny. Ważne, żeby dopasować go do wymiarów pomieszczenia.

Czy będą goście?

Warto także spróbować przewidzieć niektóre sytuacje, takie jak choćby wizyta bliższej lub dalszej rodziny. Meble do jadalni powinny być dopasowane do takiej sytuacji i zapewniać miejsce do jedzenia każdemu, kto przyjedzie. Nawet, jeśli będzie to nielubiana ciotka. W praktyce oznacza to konieczność wyboru takiego stołu, który umożliwia zmianę wielkości powierzchni jadalnej. W ofercie wielu sklepów i producentów znajdują się produkty składane, które można dostosowywać do chwilowych potrzeb. Warto się nimi zainteresować.

Czy jadalnia połączona jest z kuchnią?

Podobnie, jak warto zainteresować się tym, co dla wyposażenia jadalni oznacza jej połączenie z kuchnią. Jeśli bowiem pomieszczenie, w którym spożywane są posiłki ma takie połączenie, można zrezygnować z części mebli i przenieść ich zawartość do kuchni. Lub odwrotnie. Podobnie będzie w przypadku pomieszczenia jadalnego połączonego z dużym pokojem. Także w tym wypadku warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób wykorzystać tę sytuację.

Zasoby finansowe

Niezależnie od tego, jakie rozmiary ma jadalnia czy jakie wymagania są postawione odnośnie pojemności poszczególnych szafek, kluczową kwestią są finanse. Nawet najlepsze meble do jadalni mogą zostać odrzucone ze względu na zbyt wysoki koszt ich zakupu. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad opcją dokupywania poszczególnych elementów wyposażenia – w jednym roku stół i krzesła, w kolejnym szafki na zastawę stołową. Tak, żeby nie wydać za dużo naraz.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez sklep Spokko.pl