Skip to content Skip to footer

Czym są kleje błyskawiczne?

Kleje błyskawiczne to inaczej kleje cyjanoakrylowe. Są to kleje szybkowiążące odnajdujące bardzo szerokie zastosowanie. Mogą występować jako rzadka ciecz, gęsta lub galaretowata substancja.

Klej błyskawiczny

Warto zaznaczyć, że klej cyjanoakrylowy nazywany jest często sekundowym. Świetnie będzie łączył materiał w temperaturze pokojowej. Ponadto będzie odporny na wilgoć oraz wysokie temperatury. Należy zaznaczyć, że klej cyjanoakrylowy ma ostry zapach oraz niestety jest szkodliwy dla ludzkich oczu oraz błon śluzowych.

Kleje błyskawiczne są bardzo uniwersalne, ponieważ mogą skleić praktycznie wszystkie materiały – nawet i teflon. Ponadto są niesamowicie wydajne, bowiem wystarczy minimalne smarowanie przedmiotów, żeby zostały ze sobą połączone. Warto pamiętać o tym, że klej błyskawiczny smaruje się w bardzo umiejętny sposób – nie możemy się nim ubrudzić. Jeżeli istnieje taka potrzeba, to możemy zastosować rozpuszczalnik do klejów błyskawicznych. Dzięki temu pozbędziemy się warstwy kleju z naszej skóry.

Co można kleić takim klejem?

Warto pamiętać o fakcie, że taki klej zastygać będzie w ciągu kilku sekund. Dlatego jest szeroko stosowany w przemyśle. Ponadto kleje błyskawiczne przeznaczone są do klejenia gumy, metali, szkła, skóry, ceramiki, drewna, a także papieru. Oprócz tego nadają się do klejenia tworzyw sztucznych.

Klej błyskawiczny nadaje się do klejenia materiałów trudnych do sklejenia. Jest tak dzięki aktywatorom zawartym w tego typu klejach. Klej błyskawiczny jest bardzo wygodny w zastosowaniu oraz odporny na działanie temperatur do około stu stopni Celsjusza.

Klej błyskawiczny – zalety

Do zalet takiego kleju wlicza się przede wszystkim szybkie utwardzenie, wysoką wytrzymałość, trwałość, a także brak skurczu spoiny. Ponadto taki klej zapewni ekonomiczne zużycie oraz sposobność klejenia wszelakich materiałów.

Na rynku kupić można kleje etylowe, które dają elastyczne złącza na powierzchni polimerowej. Świetnie będą łączyć kauczuk, gumę, a także elastomery. Ponadto dostępne są do kupienia kleje butylowe, które stosowane są w przypadku delikatniejszych tworzyw sztucznych. Mowa tutaj o polistyrenie, a także poliwęglanie. Klej błyskawiczny do kupienia jest w praktycznie każdym sklepie budowlanym.

Kleje błyskawiczne dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.