Skip to content Skip to footer

Domowe sprzątanie

Sprzątanie całego domu jest nie lada wyzwaniem dla każdej pani domu. Zadanie jest tym trudniejsze, im większą powierzchnię użytkową mamy do posprzątania. Zastanówmy się więc, w jaki sposób skompletować sprzęt, aby sprzątanie było jak najbardziej efektywne, ale też bezpieczne.

Środki do czyszczenia

Podstawowym elementem potrzebnym przy sprzątaniu mieszkania są wszelkiego rodzaju środki czystości. Obecnie półki sklepowe uginają się pod ciężarem tego typu produktów, więc ich bardzo szeroki wybór może przyprawić o ból głowy niejedną panią domu.

Przede wszystkim warto używać środków do czyszczenia zgodnie z ich przeznaczeniem oraz instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Jeśli nie będziemy przestrzegać zasad tam podanych, możemy nawet uszkodzić czyszczone powierzchnie.

Zazwyczaj środki czystości są wypełnione substancjami aktywnymi, niejednokrotnie szkodliwymi dla zdrowia przy kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi. Z tego powodu niektórzy konsumenci wybierają środki ekologiczne, które są również bardziej przyjazne dla środowiska.

Mopy

Przy sprzątaniu powierzchni płaskich ważniejsze od wyboru środka do czyszczenia jest to, jaki rodzaj mopa wybierzemy. A okazuje się, że producenci i tutaj mają dla nas kilka możliwości.

Najtańsze, ale też najmniej wydajne są mopy sznurkowe i paskowe. Wybierając tego rodzaju mop, zwróćmy uwagę, aby był on wykonany z naturalnych materiałów, które będą bardzo dobrze wchłaniały wodę. Niestety, mopy sznurkowe i paskowe mają tendencję do zostawiania smug, jak również ich końcówka bardzo szybko się zużywa i trzeba ją wymieniać na nową.

Zdecydowanie rozsądniejszym wyborem wydaje się mop płaski. Jest on zbudowany z kija, uchwytu do mopa oraz zdejmowanej końcówki, którą można prać w pralce. Do tego rodzaju mopa potrzebne jest również specjalne wiadro, pozwalające na wyciskanie mopa. Jest to szczególnie ważne przy podłogach, których nie wolno namaczać, na przykład panelach. Uchwyty do mopa płaskiego mają różną budowę. Jeśli zależy nam na tym, aby docierać do trudno dostępnych, miejsc zdecydujmy się na mop z regulacją kąta nachylenia.

Uchwyty do mopa

No dobrze, a co z organizacją naszych przyborów, takich jak mopy, miotły, zmiotki? Z pomocą przychodzą specjalne uchwyty do mopa, które dzięki specjalnej budowie są w stanie utrzymać kije praktycznie każdej długości. Takie uchwyty montuje się na ścianie i dzięki temu dostęp do przyborów do sprzątania jest zdecydowanie ułatwiony.