Drzwi mogą być albo otwarte, albo zamknięte; bo trzeciej możliwości nie ma. To stare powiedzenie nieznanego autora zapewne wszyscy znają, ale obecne nowoczesne rozwiązania nieco je zmodyfikują, bo dzięki systemowi PSK drzwi przesuwne można również pozostawić w pozycji uchylnej. I ma to zastosowanie zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i w środku.
Na co komu zewnętrzne drzwi przesuwne?
Okazuje się, że dzisiejsze nowoczesne rozwiązania w architekturze dopuszczają coraz większe szklane powierzchnie w domach, biurach i mieszkaniach. Jest to bardzo wygodne i innowacyjne rozwiązanie, szczególnie gdy dysponujemy własnym ogrodem lub tarasem. Jednak drzwi przesuwne zewnętrzne nie muszą się ograniczać tylko do tych dwóch przypadków. W różnych użytkowych budynkach stosuje się tego typu rozwiązanie, ponieważ jest wygodne, funkcjonalne i daje dużo więcej światła od tradycyjnych drzwi. W łatwy sposób można również zamontować w nich sterowanie za pomocą pilota, co w dzisiejszym pośpiechu jest bardzo dobrym pomysłem.
System HST czy PSK
To dwa najpopularniejsze systemy stosowane przy montażu przesuwnych drzwi zewnętrznych. Znaczenie ma tutaj rozmiar drzwi, ponieważ te dwa systemy różnią się sposobem zamykania, a on jest właśnie uzależniony od wymiarów. To naturalne, że jeżeli mamy możliwość montażu drzwi zewnętrznych wychodzących na ogród lub taras, to wybieramy stosunkowo duże. Większe znaczy więcej światła i rozleglejszy widok. Drzwi przesuwne zewnętrzne typu HST to szerokość ponad 6 metrów. Może więc to być rozległa szklana płaszczyzna od podłogi do samego sufitu. Drzwi otwiera się przesuwając ruchome okno za skrzydło stałe. Przy systemie PSK szerokość dochodzi do 3 metrów, a otwieramy je lekko uchylając i odsuwając skrzydło od progu, a następnie przesuwając po prowadnicy. W tym rozwiązaniu drzwi możemy pozostawić w pozycji uchylnej.
Lubimy ciepło
Niektórzy mają obawy, że drzwi przesuwne zewnętrzne wychłodzą pomieszczenia. Jest to zupełnie niezgodne z prawdą. Nowoczesne techniki sprawiają, że takie rozwiązania to gwarancja wyjątkowej szczelności oraz izolacji termicznej i akustycznej. Są stabilne i bezpieczne. Zapewniają modny design, komfort użytkowania oraz większą ilość naturalnego światła.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm