Drzwi stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz. W związku z tym faktem ważnym jest, aby ich wybór był dokładnie przemyślany. Nie chodzi tu jedynie o wygląd wyżej wspomnianych, ale również funkcjonalność. W tym artykule skupimy się na jednym z rodzajów drzwi, jakim są drzwi przesuwane bezramowe.
Czym są drzwi przesuwne?
Jak sama nazwa wskazuje, drzwi przesuwne są rodzajem drzwi, które się otwiera oraz zamyka poprzez przesuwanie, czyli na linii ściany. Co ważne, drzwi przesuwne bezramowe nie potrzebują w pomieszczeniu określonej przestrzeni, aby można było je swobodnie otworzyć.
Co ważne, kiedy drzwi przesuwne są otwarte nie widać ich po obu stronach. W jednym pomieszczeniu widoczna jest dla domowników ich framuga, a w drugim ich mechanizm oraz skrzydła.
Jakie są rodzaje drzwi przesuwnych?
Mówiąc o rodzajach drzwi przesuwnych można wymienić ich różnorodne modele. Jak się okazuje, największym powodzeniem cieszą się drzwi przesuwne bezramowe drewniane, nie mniej jednak coraz więcej osób decyduje się na postawienie na drzwi wykonane ze szkła. Ze względu na dużą popularność stylu loftowego w aranżacjach wnętrz, można również wejść w posiadanie drzwi idealnie pasujących do tego stylu.
Ponadto, drzwi przesuwne dostępne są w różnorodnych rozmiarach i kolorach. Dzięki temu w łatwy sposób można dopasować je do rozmiaru oraz stylistyki wnętrza, którego uzupełnienie będą tworzyć.
Jak montuje się drzwi przesuwne?
Drzwi przesuwne mogą być zamontowane na suficie lub na ścianie. Pierwszy przypadek ma miejsce w sytuacji, kiedy drzwi przesuwne mają mieć taką samą wysokość jak dane pomieszczenie, w którym będą się znajdować. Nie mniej jednak jest to rzadkość, bo zdecydowanie częściej montuje się je na ścianie.
Bez względu jednak na to, który sposób montażu zostanie wybrany warto zaopatrzyć je w tak zwany karnisz maskujący, który nada im stylowy wygląd, co niewątpliwie przełoży się na ogólny wystrój pomieszczenia.
Wady i zalety drzwi przesuwnych
Jeśli chodzi o zalety drzwi przesuwnych, to niewątpliwie można im przypisać oszczędność miejsca, estetyczny wygląd i łatwy montaż. Jeżeli jednak mowa o wadach, to należą do nich trudności z dopasowaniem ich do innych drzwi, a także fakt, że ich skrzydło zajmuje całą ścianę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.