Nazwy, choć podobne mogą bez głębszej analizy wprowadzić inwestora w błąd. Czym różnią się oba rodzaje drzwi? Z pewnością nie tylko nazwą. Drzwi rozgranicza zasadniczo koncepcja konstrukcyjna. Oto szczegóły.
Ogólne zasady konstrukcyjne pozwalają zaklasyfikować omawiane drzwi do jednego z rodzajów.
Drzwi płytowe inaczej zwane ramowymi
Fundamentem konstrukcji jest rama. Odwzorowuje wymiary drzwi. Po zamontowaniu zewnętrznej płyty, wnętrze ramy wypełniane jest materiałem izolacyjnym, oraz uszczelnione syntetycznymi uszczelniaczami, zapewniającymi zatrzymanie niepożądanej migracji powietrza. Od wewnątrz nakładana jest zamykająca panel, druga płyta. Po złożeniu segmentu rama staje się niewidoczna.
Mogą być wykonane jako drzwi wejściowe z przeszkleniem. Wtedy w obu warstwach płyty i w konstrukcji ramy występuje element ujmujący panel szybowy.
Drzwi płycinowe
W konstrukcji płycinowej występuje jak poprzednio rama. Rama w gotowych drzwiach jest widoczna. Dzieli połać drzwi na mniejsze proporcjonalne segmenty. Pomiędzy tak podzieloną przestrzeń zostają dopasowane tak zwane płyciny.Ten rodzaj konstrukcji umożliwia również zastosowanie drzwi wejściowe z przeszkleniem. Panel szklany montuje się w przygotowanej części ramy zamiast jednego z elementów płyciny.
Widoczność ramy wymusza zastosowanie materiału, który w naturalny sposób jest w stanie zachować walory estetyczne. Drewno klejone posiada akceptowany design. Mało tego, po obróbce staje się niewrażliwe na deformacje.
Obie wersje z przeszkleniem
Jak już wspomniano obie wersje mogą wystąpić jako drzwi wejściowe z przeszkleniem.
Budowa panelu przeszklonego ma identyczną konstrukcję jak w nowoczesnych oknach. Zespolone tafle wysoko przezroczystego szkła połączone są w trwały, bo klejony zestaw. Używa się do tego kleju silikonowego lub butadienowego. Wewnątrz skrzynki ze szkła montuje się materiał higroskopijny, tak zwane sito molekularne. Zapobiega skraplaniu się pary wodnej.
Wnętrze panelu wypełnia gaz obojętny, zapewniający stabilność izolacyjną. W drzwiach wejściowych z przeszkleniem stosuje się tak jak w innych otworach budowlanych zestawy dwu, trzy lub czteroszybowe.
Szeroka gama materiałów i technologii produkcyjnych zapewnia łatwość dopasowania do często zaskakujących projektów.