Skip to content Skip to footer

Garść przydatnych informacji o tapetowaniu

Tapetowanie mieszkania wydaje się zadaniem, z którym z powodzeniem można poradzić sobie samodzielnie. Rzeczywiście nie jest to tak bardzo trudne, aby nie można było zrobić tego we dwoje. Warto jednak przygotować się do tego zadania odpowiednio, wcześniej wybierając się na małe zakupy.

Co kupić przed tapetowaniem?

Przed tapetowaniem trzeba kupić nie tylko samą tapetę, ale jeszcze kilka innych niezbędnych rzeczy, które najczęściej najłatwiej znaleźć po prostu w markecie budowlanym. Potrzebny będzie klej do klejenia tapet, odpowiedni pędzel, tak by klej równomiernie nałożyć na ścianę. Przyda się też ostry nóż do cięcia tapet.

Jeżeli ściana, na której ma być przyklejona tapeta nie jest idealnie gładka, trzeba będzie się nią zająć. Przyda się do tego zwykła szpachelka. Gdy ściana jest brudna lub tłusta, wcześniej trzeba ją umyć. Można zrobić to po prostu przy pomocy gąbki oraz wody z mydłem.

Jak się kładzie tapetę?

Od czego zacząć swoją przygodę z tapetowaniem? Od przygotowania ściany. Dopóki nie zostanie ona oczyszczona, odtłuszczona i wysuszona, lepiej nie otwierać jeszcze rolki tapety.

Gdy ściana jest już prawidłowo przygotowana, można zabrać się do pracy. Najlepiej tapetę przyklejać z drugą osobą. W ten sposób można podzielić się zadaniami. Jedna osoba będzie rozsuwać tapetę z rolki, druga natomiast dociskać ją do ściany, która wcześniej została pokryta klejem. Najlepiej robić to wolno i bardzo dokładnie, tak by nie powstały zgrubienia czy pęcherze powietrza, które mogą zepsuć cały efekt wizualny.

Jak długo kładzie się tapetę?

Ile czasu trzeba poświęcić na położenie tapety? Pośpiech nie jest tutaj dobrym doradcą. Jeżeli pracę wykonuje się szybko, mogą pojawić się niedociągnięcia.

Jak się kładzie tapetę, której wzór jest powtarzalny? Zdecydowanie łatwiej. Wtedy nie trzeba poświęcać tak wiele czasu na to, aby wzory z kolejnych pasków tapety idealnie do siebie pasowały. Jeżeli natomiast deseń tapety jest bardziej oryginalny, trzeba idealnie dopasować wzory, które znajdują się na różnych rolkach. To już trochę więcej zachodu.