Skip to content Skip to footer

Gdzie obowiązkowe są stoły i krzesła?

Stoły to proste meble, bez których nasze życie nie byłoby takie samo. Zdecydowanie je ułatwiają i usprawniają. W związku z tym koniecznie muszą być w każdym domu i mieszkaniu. Są niezbędne i praktyczne, a do tego mogą też być ładne. Gdzie szczególnie warto je stawiać? Gdzie są konieczne?

W kuchni

Stół z krzesłami do kuchni to oczywisty element wystroju każdego domu. Stół w kuchni ma ułatwić przygotowywanie dań i umożliwić zjedzenie szybkiego posiłku. Taki mebel jest często uważany za mniej wystawny niż stół w jadalni, ale jednak nie sposób wyobrazić sobie jego brak. W niektórych, nowoczesnych projektach stół z krzesłami do kuchni jest zastępowany przez wysoki blat i hokery, czyli wysokie stołki. Korzystanie z nich nie jest jednak łatwe dla dzieci i nie jest tak samo wygodne jak siedzenie przy stole. Można się jednak do niego przyzwyczaić, zwłaszcza jeśli przy takim stole je się tylko szybkie posiłki przed wyjściem do pracy. Jak łatwo się domyślić blat kuchenny lub barek nie mogą w pełni zastąpić tradycyjnego stołu i krzeseł.

W jadalni

Centrum krzeseł, które ma bogaty asortyment na pewno ma w swojej ofercie stoły i krzesła idealne do jadalni. To pomieszczenie, w którym stół powinien królować. Powinien być jego centralnym i najważniejszym punktem. Przy tym stole nie siada się do szybkich i samotnych posiłków. To mebel, który jest świadkiem wszystkich najbardziej uroczystych dań. To przy nim siada się do Wigilii i Śniadania Wielkanocnego. To przy nim spożywa się wszystkie rodzinne, niedzielne obiady. Musi, więc być duży i elegancki. Powinien wzbudzać zachwyt.

Pokój dzienny

Jeśli w domu nie ma osobnej jadalni to stoły i krzesła powinny znajdować się w pokoju dziennym. Jego część powinna zostać wydzielona wyłączenie na ten cel. Coś odpowiedniego na pewno będzie można znaleźć w centrum krzeseł. Meble te powinny być dopasowane stylistycznie do reszty mieszkania. Powinny się komponować i układać w spójną całość. Jeśli pozostałe meble w pokoju są lekkie i nowoczesne, stół też powinien być taki – np. szklany blat na chromowanych nogach. Jeśli meble są klasyczne, to stół powinien im odpowiadać. Chodzi o to, by każdy element mieszkania łączył się ze sobą i nie tworzył dysharmonii.