Skip to content Skip to footer

Mała kuchnia, wielkie wyzwanie

Mała kuchnia jest wielkim wyzwaniem. Aranżacje małej kuchni wymagają dobrego pomysły, nowoczesnych rozwiązań oraz dobrego solidnego wykonania, które pozwoli w każdym, nawet najmniejszym elemencie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jak zaplanować niewielką kuchnię?

Światło może wszystko

W aranżacji niewielkiej kuchni bardzo ważne jest oświetlenie. Jasne i konkretne pomoże doświetlić strategiczne miejsca w kuchni. Blat roboczy, szafki oraz zlewozmywak i kuchenka to miejsca, gdzie niezbędne jest dobre oświetlenie.

Miejsce przy stoliku, bufecie lub barku powinno mieć oświetlenie, które daje możliwość uzyskania zmiennego natężenia. Nie zawsze chcemy mieć dużo światła. Czasami lampkę wina warto wypić przy delikatnym, nastrojowym oświetleniu.

Nie można również zapomnieć o oświetleniu szafek kuchennych. Nie tylko jest to element dekoracyjny, ale również jest to światło niezbędne do prac na blacie kuchennym. W tej sytuacji bardzo dobrze sprawdza się oświetlenie podszafkowe. Taśmy Led, czy oświetlenie halogenowe daje dużo światło, co powoduje, że praca jest wygodna.

Dobre ustawienie

Aranżacje małej kuchni muszą być bardzo dobrze zaplanowane. W wąskim pomieszczeniu najkorzystniej jest wykorzystać do ustawienia szafek najdłuższą ze ścian. Dzięki temu ilość szafek będzie zoptymalizowana.

Dobrym ustawieniem jest również wykorzystanie w aranżacji małej kuchni litery L. Krótszy bok można zamontować na ścianie, gdzie znajduje się okno. Dzięki temu bardzo często udaje się wygospodarować bufet przy którym można zjeść posiłek.

W kuchniach, które nie maja dużych rozmiarów bardzo ważne jest wykorzystanie maksymalnej przestrzeni. Nie jest jednak dobrym pomysłem zabudowa kuchni do samego sufitu. Szafki górne nie są funkcjonalne. Wspinanie się do nich nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jednocześnie taka zabudowa bardzo przytłacza pomieszczenie. Dużo korzystniejsze jest zastosowanie półek, czy relingów, na których powiesimy niezbędne kubki, czy ustawimy sprzęt kuchenny.

Aranżacje małej kuchni to duże wyzwanie, ale eleganckie wykończenie takiej przestrzeni może sprawić dużo radości i być elegancka ozdoba domu. Warto dobrze przygotować się do takiego wyzwania, by nie popełnić błędów, które będą miały wpływ na ergonomię pomieszczenia. Warto pamiętać, że kuchnia musi być przede wszystkim funkcjonalna, co nie znaczy, że nie może być przyjemna i atrakcyjna.

Aranżując mała kuchnię warto zastanowić się, czy zrobić to samemu, przy pomocy inspiracji z internetu, czy może pokusić się o pomoc architekta wnętrz.