Skip to content Skip to footer

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Obecnie bardzo modne są drewniane podłogi w salonie, kuchni czy też w sypialni. Jednak jak każdy materiał, to również drewno może ulegać zniekształceniu, dlatego też warto wiedzieć, co niszczy podłogi i jak można temu zapobiegać.

Czy drewniana podłoga może być w kuchni i w łazience?

Wpływ wody na drewniane podłogi ma ogromne znaczenie, a najczęściej wilgoć powstaje w łazience i w kuchni. Dobrze jest jednak wiedzieć, że obecnie drewno jest tak zabezpieczone, by nawet gdy dostanie się do niego duża ilość wody, to nie wpłynie to na strukturę podłogi. Dzięki temu drewniane parkiety czy panele mogą być położone praktycznie w każdym pomieszczeniu. Warto też pamiętać, że drewniana podłoga jest wcześniej świetnie impregnowana.

Jakie Czynniki niszczące podłogi drewniane mogą występować?

Oprócz wody, która najczęściej może zniszczyć drewnianą podłogę, wyróżnia się także zbyt dużą temperaturę. Warto też pamiętać o różnego rodzaju szkodnikach, które mogą niszczyć drewno od środka. Bardzo częstym problemem jest także grzyb, który może zaatakować cały dom, co jest szczególnie niebezpieczne zimą. Dobrze jest też wspomnieć, że również zbyt mała ilość światła również może mieć wpływ na to, iż drewno zaczyna tracić swoje właściwości.

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Dobrze jest co jakiś czas olejować oraz impregnować podłogę. Warto także pamiętać o regularnym myciu podłogi i wycieraniu jej z nadmiaru wody. Do codziennego mycia zaleca się używać specjalnych środków do drewnianych podłóg, co sprawi, że płyn nie zniszczy drewna. Należy też szczególnie zimą przynajmniej rano przewietrzyć mieszkanie, by drewno miało odpowiedni przepływ powietrza.

Gdzie można kupić środki do czyszczenia drewnianej podłogi?

Środki do mycia drewnianych parkietów czy paneli są dostępne praktycznie w każdym sklepie meblowym. Można również je dostać w sklepach z akcesoriami gospodarstwa domowego. Co ważne, to środki do czyszczenia drewnianych podłóg można kupić także w sklepach internetowych, co jest niewątpliwie bardzo dużą zaletą, zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na chodzenie po galeriach handlowych.

Dbanie o drewniane podłogi jest bardzo ważne, dlatego też należy to wykonywać sumiennie i dokładnie. Warto także pamiętać o tym, że kolor drewna z czasem może ulec zmianie, dlatego można też pomalować podłogę na inny kolor.