Skip to content Skip to footer

Jak można samodzielnie wykonać montaż sauny?

Warto wiedzieć, że w saunie znajdującej się w piwnicy, łazience czy innym pomieszczeniu można bez żadnego problemu cieszyć się z korzyści kąpieli w rozgrzanym powietrzu. Praktycznie każdy będzie wtedy w stanie docenić walory zdrowotne takiej formy wypoczynku. W jaki sposób można samodzielnie wykonać montaż saun?

Sauna gotowa do montażu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest możliwe zaopatrzenie się w kabinę sauny, którą można bez żadnego problemu ustawić w wyznaczonym pomieszczeniu tak samo, jak lodówkę. Saunę prefabrykowaną należy zmontować z przygotowanych części, do których koniecznie należy zaliczyć sufit, ściany, ławki i podłogę.

Ponadto można obecnie kupić gotowe zestawy elementów na kabiny do sauny o wymiarach od 1,2 x 1,2 m do 3,0 x 2,5 m. Znajdują się one bowiem w ofertach zagranicznych producentów.

Jaką wielkość powinna mieć wygodna sauna?

Rekomendowane jest jeszcze przed zakupem bardzo dokładnie zmierzyć miejsce, w którym będzie znajdowała się kabina. Warto wiedzieć, że najmniejsze kabiny, w jakie można się zaopatrzyć, mają powierzchnię zaledwie 1,5 m2.

Oczywiście kąpiel w takiej łazience będzie mogła odbywać się tylko i wyłącznie na siedząco. Z kolei w większych kabinach bez żadnego problemu będą mogły przebywać jednocześnie nawet trzy osoby.

Gdzie najlepiej jest ustawić saunę?

Zdecydowanie najprościej będzie wybudować lub wykonać montaż sauny, w przypadku, gdy miejsce zostało wcześniej przewidziane w projekcie. Rekomendowane jest wtedy miejsce w pobliżu przeznaczyć na odpoczynek podczas kąpieli. Świetnym rozwiązaniem będzie także zadbanie o wyjście na świeże powietrze. Doskonałym przykładem może być taras albo balkon.

Zbudowanie sauny w urządzonym domu jest oczywiście możliwe, będzie to jednak zdecydowanie trudniejsze zadanie. Obecne możliwości pozwalają na urządzenie sauny praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Może to być nawet piwnica.

Warto wydzielić miejsce na saunę w łazience. Dobrym rozwiązaniem będzie także zaadaptowanie jednego z pomieszczeń, które miało wcześniej zupełnie inne przeznaczenie. Osoby, które mają taką możliwość, mogą podjąć decyzję o ustawieniu sauny w ogrodzie. Warto znaleźć miejsce w małym domku. Będzie się to oczywiście wiązało z wyższym kosztem.

Motaż saun oferuje firma Megiw.