Skip to content Skip to footer

Jak odpowiednio wybrać narzutę na łóżko?

Narzuta na łóżko to całkiem ważny element każdej sypialni. Pytanie jednak pojawia się dość zasadnicze, a mianowicie, jak wybrać takie narzuty na łóżko? W końcu, kiedy idziemy do sklepu, możliwych modeli jest nieskończenie wiele. Czym się kierować podczas wyboru?

1. wielkość

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na wielkość danej narzuty na łóżko. Standardowo zawsze jest ona podawana na opakowaniu – do łóżka o jakiej wielkości będzie pasowała dana narzuta.

Tylko najpierw trzeba wiedzieć, jaką wielkość w zasadzie ma nasze łóżko. Co więcej, bardzo istotne jest to, aby dana narzuta była troszkę większa w przypadku łóżka wysokiego albo o dużym i grubym materacu.

2. barwa

Jak wybrać odpowiednio barwę narzuty? Na pewno musi nam ona odpowiadać. W końcu łóżko dla każdego z nas jest dość ważnym meblem – spędzamy tam czas nie tylko śpiąc, ale też marząc, czytając , odpoczywając….Poważnym błędem jest wybieranie narzuty na zasadzie „a weź jakąkolwiek, przecież to tylko narzuta”.

Trzeba także podkreślić, że narzuta na łóżko stanowi jak najbardziej ważny dodatek w aranżacji wnętrza. Z tego też powodu jej barwa musi jakoś wpasować się we wnętrze. W zasadzie dobrze prezentują się pomieszczenia, w których narzuta, firanka, dywan i różne rodzaje tapicerek się komponują w jakąś całość. Słowem, materiały w danym pomieszczeniu powinny mieć jakieś cechy wspólne, a ich barwa powinna być podobna albo się ze sobą komponować.

3. materiał

A co z materiałem takiej narzuty na łóżko? Otóż jak najbardziej musi on także jakoś wpasować się w ogólny trend w aranżacji. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, aby materiał narzuty jak najbardziej pasował do stylu danego pomieszczenia.

Przykładowo, jeśli całe mieszkanie jest w stylu skandynawskim, to narzuta nie może nagle być wykonana z ultra błyszczącego materiału. Z kolei do sypialni urządzonej w stylu rustykalnym, nie możemy włożyć narzutu w barwny, wielokolorowy i modernistyczny wzór.

4. ogólny styl

Bardzo ważny jest także ogólny styl narzuty. Czasem może być tak, że coś delikatnie bardziej nowoczesnego wpasuje się w styl klasyczny, niemniej całość nadal musi być zachowana.

Za styl narzuty odpowiedzialny jest zaś przede wszystkim materiał oraz barwa, ale także bardzo istotny jest sposób uszycia oraz różne dodatki. Przykładowo prosta, brązowa narzuta teoretycznie pasuje do wielu stylów. Jednak dodatek egzotycznych, złotych frędzli spowoduje, że świetnie wpasuje się w styl kolonialny, zaś obecność rustykalnych, haftowanych kwiatów przypasuje tą narzutę do stylu wiejskiego.

5. właściwości praktyczne

Na sam koniec warto jeszcze podkreślić, że narzuta na łóżko musi być praktyczna. Jeśli często siadamy na pościelonym łóżku, to nie może się ona łatwo gnieść. Dodatkowo narzuty naprawdę muszą cechować się większą wytrzymałością materiału .

Narzuty na łóżko dostępne są w ofercie vegehome.pl.