Skip to content Skip to footer

Z jakich materiałów koce i pledy?

Aby wybrać porządne koce i pledy warto zwrócić uwagę nie tylko na ich design i rozmiar, ale przede wszystkim na materiał z którego są wykonane. Poszczególne tkaniny mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Moda na koce i pledy z wełny

W sklepach królują przede wszystkim koce wykonane z wełny owczej, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby postawić na pledy wykonane z wełny wielbłądziej albo koziej. Narzuty wykonane z tych materiałów są bardzo ciepłe, dlatego też doskonale sprawdzą się w sezonie zimowym.

Wełna jak powszechnie wiadomo jest higieniczna i doskonale pochłania wilgoć. Poszczególne włókna mogą pochwalić się dużą sprężystością, dzięki czemu narzuty wełniane nie gniotą się tak bardzo. Pled wełniany nawet po wielu latach użytkowania prezentować będzie się bardzo okazale. Warto wspomnieć także i o tym, że wełna przepuszcza powietrze.

Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą wełnianych kocyków jest ich skłonność do mechacenia się i rozciągania pod wpływem wody. Pamiętać należy również i o tym, że wełna jest materiałem lubianym przez mole. Wełniane narzuty nie są także najlepszym wyborem dla osób, które są na nie uczulone.

Bawełniane pledy i koce

W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się również pledy i koce bawełniane, które charakteryzują się dużą odpornością na rozciąganie. Ich największym atutem jest jednak to, że są one bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Im grubszy koc bawełniany, tym oczywiście lepiej będzie ogrzewał ciało. Cienkie bawełniane narzuty doskonale sprawdzą się w sezonie letnim.

Sporym atutem bawełny jest również to, że bardzo rzadko kiedy uczula. Kocyki bawełniane są najlepszym wyborem dla najmłodszych. Opisując największe zalety należy wspomnieć o miłym dotyku oraz o tym, że bawełna doskonale przepuszcza powietrze.

Minusem bawełnianych pledów i kocyków jest skłonność do gniecenia się. Nie można zapominać również i o tym, że narzuty bawełniane są dość ciężkie zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku.

Na jakie narzuty postawić?

Bawełniane koce i pledy są naturalne i w trakcie snu zapewniają idealną cyrkulację powietrza. Nie można zapominać o tym, że producenci oferują bardzo szeroki wybór kolorystyczny, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. W chwili obecnej najmodniejszy jest splot warkocza. Oryginalne narzuty wykonane z bawełny lub wełny są inwestycją na lata, która na pewno się zwróci.