Skip to content Skip to footer

Jak skutecznie wyciszyć ściany?

Hałas dobiegający zza ściany potrafi być bardzo męczący. Wbrew pozorom nie jest to problem występujący wyłącznie w starym budownictwie. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby uporać się z tym kłopotem. Wyciszenie ścian będzie jednak skuteczne tylko wtedy, gdy zainwestujemy w materiały izolacyjne wysokiej jakości. Ich montaż lepiej pozostawić doświadczonym fachowcom, którzy posiadają niezbędne doświadczenie.

Tapety wyciszające ściany

Wyciszenie ścian za pomocą specjalistycznych tapet nie sprawdzi się w każdym przypadku, ponieważ stopień tłumienia dźwięków jest relatywnie niski. Im grubszy materiał, tym lepsze wygłuszenie hałasów. Wybór tapet jest ogromny, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Wiele zależy od tego, czy zależy nam na standardowym efekcie, czy preferujemy luksusowe rozwiązania.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tapetę umieścić wyłącznie na jednej ścianie np. sąsiadującej z mieszkanie sąsiadów. Jest to prosty, a zarazem relatywnie tani sposób, aby nieco ograniczyć poziom niepożądanych dźwięków. Nie jest to dobra opcja, jeśli hałas jest mocno uciążliwy. W takim przypadku należy postawić na zupełnie inne środki.

Panele ścienne

Wyciszenie ścian za pomocą paneli ściennych to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy oczekują wysokiej efektywności. Koszt ich zakupu jest jednak sporo droższy od tapet. Atutem jest fakt, że takie wykończenie powierzchni przez długi czas pozostanie w świetnym stanie. Nieprzeciętna żywotność sprawia, że inwestycja się opłaca. Montaż paneli powinien zostać zrealizowany przez profesjonalistów. W innym przypadku można doprowadzić do nieumyślnego uszkodzenia zakupionych materiałów.

Panele posiadają w sobie piankę, która odpowiada za tłumienie dźwięków z zewnątrz. Przed wyciszeniem ścian należy dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną wybranego produktu. Ważne jest, aby prawidłowo dopasować go do posiadanych potrzeb oraz oczekiwań.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany jest nie tylko praktyczny, ale również dekoracyjny. Minusem jest fakt, że jego wykonanie trochę kosztuje. Za jego pomocą można wyciszyć ściany, a tym samym ograniczyć hałasy spowodowane np. przemieszczaniem się osób na wyższej kondygnacji. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców bloków oraz apartamentów.

Bardzo często stosuje się dodatkową matę wygłuszającą. Podczas jej zakupu należy sprawdzić współczynnik pochłaniania dźwięków, gdyż jest to podstawą do tego, aby osiągnąć pożądane rezultaty prac.