Skip to content Skip to footer

Jak wybrać lampę retro do salonu?

Światło odgrywa w mieszkaniu bardzo ważna role. Tworzy klimat mieszkania, sprawia, że jest przytulne i przyjemne. Od dłuższego czasu do naszych salonów przebojem weszły lampy retro. Do jakich wnętrz pasują i jak je zaaranżować?

Lampa o wielu twarzach

Lampa retro jest oświetleniem, które sprawdzi się w wielu mieszkaniach. Świetnie będzie wyglądała w połączeniu ze stylem skandynawskim, rustykalnym czy pop-art. Dlaczego?

Lampa retro może występować w wielu wydaniach. Ostatnio bardzo modne są lampy vintage w kolorach miedzi, która idealnie pasuje nie tylko do wnętrz klasycznych, gdzie wspomnienia minionych czasów widać w meblach nadgryzionych zębem czasu, ale również do wnętrz industrialnych czy nowoczesnych.

Lampa vintage miedziana wygląda elegancko i z roku na rok będzie wyglądała coraz bardziej ciekawie. Idealnie komponują się z pokojami, w których dominują kolory szare, białe czy czarne bądź granatowe.

W salonie w stylu skandynawskim lampa vintage będzie urozmaiceniem, które przełamie biel pomieszczenia. Ciekawie wyglądają lampy rozmieszczone w kilku, strategicznych punktach salonu. Lampy vintage umieszczone na komodzie warto postawić symetrycznie po obu stronach komody.

Chcąc lepiej oświetlić jedną część pokoju dziennego można lampy ustawić obok siebie. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie były tej samej wysokości. Ustawienie wyższej lampy za niższa stworzy ciekawą kompozycje, która będzie wyglądała elegancko wieczorem, jak i w ciągu dnia.

Oświetlenie górne

Oświetlenie górne musi być jasne i dokładnie oświetlać cały pokój dzienny. Jest niezbędne do sprzątania czy wieczornego spędzania czasu.

Żyrandole retro bardzo często są duże i eleganckie. Wybierając żyrandol retro trzeba zwrócić uwagę, by nie był za duży do salonu. W mieszkaniu niskim nie będzie wyglądał elegancko. Sprawi, że salon będzie wydawał się mały i przytłaczający.

Do niewielkiego salonu sprawdzi się żyrandol retro, który jest niewielki. Bardzo często są to żyrandole, które są wyłącznie żarówkami nie posiadającymi żadnych, dodatkowych elementów dekoracyjnych. Znajdziemy również żyrandole retro, które są w metalowych oprawach. Taki żyrandol wydaje się delikatniejszy. Takie oświetlenie sprawdzi się w każdym salonie.