Skip to content Skip to footer

Jakie oświetlenie do salonu wybrać?

Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w domu, szczególnie w salonie, który jest pomieszczeniem spełniającym kilka funkcji. Odpowiednio dobrane lampy mogą odmienić wnętrze nie do poznania, warto mieć to na uwadze.

Oświetlenie podstawowe

W pierwszej kolejności trzeba pomyśleć o lampie górnej, która będzie miała za zadanie oświetlać całe pomieszczenie. Takie oświetlenie sprawdzi się w przypadku, gdy będziemy chcieli przyjąć gości, czy pobawić się z dziećmi. Wybór lamp sufitowych jest bardzo duży, można zdecydować się na taką, która będzie dopełniać wystrój wnętrza, albo wręcz przeciwnie – będzie stanowić charakterystyczny element dekoracyjny. Wszystko zależy od naszych podobań.

Oświetlenie dekoracyjne – kinkiety i lampy podłogowe

Bardzo ważne jest oświetlenie dekoracyjne, które nie tylko doświetla salon, ale pełni również funkcję ozdobną. W salonie na pewno nie może zabraknąć kinkietów, dobrze sprawdzą się również lampy stojące do salonu. Wybór takiego oświetlenia jest duży, także nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego. Lampa stojąca podłogowa pozwoli czytać książki czy prasę po zmroku, odpocząć przed telewizorem, a nawet udać się na drzemkę. Takie oświetlenie wygląda bardzo efektownie i z pewnością, warto umieścić je w domu i to nie tylko w salonie. Lampa stojąca podłogowa bardzo dobrze sprawdzi się również w sypialni, gdzie można w ogóle zrezygnować z oświetlenia górnego.

Na rynku dostępne są lampy stojące do salonu zaopatrzone w materiałowe klosze, chociaż można wybierać również spośród bardziej nowoczesnych modeli, które mają fantazyjne, designerskie formy. Lampa stojąca do salonu to dobre rozwiązanie z tego względu, że można ją bez problemu przestawić, dostosować do nowego układu mebli.

Jak uzyskać najlepszy efekt?

Specjaliści od aranżacji wnętrz zalecają rozmieszczać oświetlenie warstwowo. Oznacza to, że lampa ogólna powinna stanowić tło do oświetlenia miejscowego typu lampa stojąca do salonu oraz dekoracyjnego np. kinkietów. Należy zwrócić szczególną uwagę również na kąt padania światła oraz jego barwę. To wszystko ma bardzo duże znaczenie, podczas planowania rozmieszczenia oświetlenia. W ten sposób można całkowicie odmienić wnętrze, dodać mu charakteru oraz sprawić, że pomieszczenie będzie klimatyczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://lampykemar.pl/6-lampy-stojace