Skip to content Skip to footer

Rodzaje kasetonów ozdobnych

Kasetony dekoracyjne to ciekawy element ozdoby wnętrz, znany od bardzo dawna. Już w latach dziewięćdziesiątych chętnie korzystano z tego typu produktów. Dziś każdy sklep z kasetonami oferuje coraz więcej opcji. Wybierając je, trzeba jednak zwrócić uwagę na rodzaj i miejsce zastosowania.

Kasetony dekoracyjne a materiał wykonania

Każda osoba, która odwiedziła sprzedający kasetony ozdobne sklep, z pewnością bez trudu zauważyła szeroki wachlarz asortymentu. Panele można kupić dziś w niemal każdej formie, barwie, wymiarze. Dzięki temu pozwalają dowolnie operować nimi podczas urządzania wnętrza i nadać pomieszczeniom pożądanego, zgodnego z zapotrzebowaniami klimatu. Kasetony ścienne i sufitowe są do nabycia także w rozmaitych opcjach pod względem materiału. Wersje z gipsu, również w wydaniu trójwymiarowym, mogą przypominać naturalny kamień, przez co pozwalają na wprowadzenie specyficznego, eleganckiego i przede wszystkim bardzo atrakcyjnego wyglądu w salonie czy sypialni. Miłośnicy minimalizmu mogą zdecydować się na panele betonowe, zaś zwolennicy ekologicznego stylu życia będą zadowoleni z modeli drewnianych. Z kolei kasetony dekoracyjne z PCV są lekkie, odporne na wilgoć i proste w montowaniu. Podobnie jest z płytkami szklanymi, które dodatkowo łatwo utrzymywać w niemal idealnej czystości. Panele ażurowe umożliwiają natomiast stworzenie niepowtarzalnego światła i cieni, zaś tapicerowane – bardzo dobrze sprawdzają się przy tłumieniu dźwięków. Sklep z kasetonami proponuje także opcje plastikowe, styropianowe, aluminiowe, z boazerii, laminatu czy płyty MDF.

Kasetony dekoracyjne a zastosowanie

Kolejna sprawa, o której trzeba pomyśleć podczas zakupu, to typ wnętrza, w którym kładzione będą kasetony dekoracyjne. Nieco inny rodzaj paneli powinien zostać użyty np. w salonie czy przedpokoju, a innych rozwiązań wymagają pomieszczenia, w których często unosi się para wodna. Zazwyczaj każdy posiadający w asortymencie kasetony ozdobne sklep proponuje dość dużo opcji – w ten sposób każdy ma szansę znaleźć produkt, który będzie odpowiedni do danego wnętrza. W łazience i kuchni należy użyć paneli plastikowych, laminowanych, szklanych czy z PCV, które są odporne na działanie wody i zanieczyszczeń np. z tłuszczu, a do tego nie sprawiają kłopotów w myciu. W pokoju czy salonie można zastosować niemal wszystkie typy płytek – tu zatem główną cechą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest po prostu wygląd. Kasetony dekoracyjne, które będą użyte w przedpokoju, powinny być już nieco bardziej trwałe i odporne na rozmaite czynniki (brud, uszkodzenia). Wówczas najlepiej skupić się na opcjach aluminiowych, drewnianych i plastikowych.