Skip to content Skip to footer

Lampy żyrandole – czy to nadal modny rodzaj światła?

W wielu domach lampy żyrandole są obecne, choć przez ostatnich kilka lat ich forma nieco się zmieniła. Co ciekawe także żyrandole i lampy ulegają pewnym modom i zamiast klasycznych żyrandoli na kilka żarówek, ze szklanymi kloszami wzorowanymi na tradycyjnych kandelabrach, obecne są lampy i żyrandole o bardzo nowoczesnym kształcie.

Jakie żyrandole i lampy wybrać do prywatnego mieszkania


Wybór lampy wiszącej czy żyrandola, które mają się pojawić w nowoczesnym biurze, nie wiąże się z żadnymi większymi komplikacjami. W pomieszczeniach biurowych o industrialnym czy bardzo oszczędnym wystroju sprawdzają się lampy i żyrandole o prostych kształtach, z geometrycznie prostymi kloszami, wykorzystującymi mleczne szkło. Takie lampy żyrandole mają wykończenia z plastiku, względnie z metalu o stonowanej kolorystyce. Natomiast w mieszkaniach prywatnych mogą się pojawić różne rodzaje lamp i żyrandoli, a ich wybór uzależniony jest głównie od preferencji mieszkańców. W salonie czy w pokoju dziennym wisząca lampa czy żyrandol nie są jedynym źródłem światła, zatem bardzo często wraz z wyborem lampy sufitowej wybiera się także lampy stojące czy kinkiety pochodzące z tej samej serii produktowej. Najpopularniejsze lampy i żyrandole przeznaczone do użytku prywatnego to lampy ze szklanymi kloszami, aby całość dawała jasne choć nieco przytłumione światło.

Klasyczne czy nowoczesne lampy wiszące


W prywatnych mieszkaniach można sobie pozwolić na swoistą dowolność jeśli chodzi o wybór rodzaju klosza czy styl całej lampy. Tradycyjne żyrandole z kloszami szklanymi, które swoim kształtem są zbliżone do klasycznych świeczników. Jednak lampa z wieloma kloszami to również pomysł na żyrandol nowoczesny. W lampach wiszących producenci pozwalają sobie na pełną dowolność, dlatego można wśród nich znaleźć zarówno żyrandole i lampy z jednym metalowym kloszem, w którym mieści się kilka świetlówek, jak i lampy ozdobione dużą ilością szklanych i kryształowych dodatków, które rozpraszają światło. Na popularności zyskują także żyrandole o prostych, geometrycznych kloszach wykonanych z metalu, lampy sufitowe z kloszami z metalu, które mogą być wzorowane na kloszach z fabryk czy magazynów.

Najważniejsza zasada przy wyborze żyrandola powinna się wiązać z jego wyborem pod kątem wystroju wnętrza. W pokojach o prostych meblach, stylizowanych na styl skandynawski, lepsze są lampy i żyrandole o prostych kształtach, mogą one również posiadać klosze wykonane z papieru, który dodatkowo tłumi światło. Z kolei dodatkowo zdobione żyrandole lepsze są w salonach o tradycyjnym wystroju.

Lampy pokojowe, żyrandole i wiele innych znajdziesz na stronie lampykemar.pl.