W budynkach użyteczności publicznej niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad BHP i zapewnienie przebywającym w nich ludziom bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Jednym z wymogów jest zastosowanie lamp ewakuacyjnych. Jak one wyglądają i czym się charakteryzują?
Lampy ewakuacyjne od strony wizualnej
Oświetlenie mające na celu pomoc w wydostaniu się z budynku w przypadku awarii charakteryzuje się prostą kolorystyką i grafiką. Białe i zielone barwy oraz ilość elementów graficznych ograniczona do minimum – np. biegnący ludzik i strzałka wskazująca kierunek wyjścia – są proste w odbiorze.
Lampa ewakuacyjna oświetlana jest systemem ledowym. Podczas wystąpienia awarii i przerwy w dostawie prądu emituje bardzo wyraźne światło uwidoczniające drogę ewakuacji. Musi mieć kwadratowy lub prostokątny kształt. Wszystkie te cechy usprawniają ewentualną ucieczkę na zewnątrz, co w okolicznościach wzbudzających stres jest niezmiernie ważne.
Lampa ewakuacyjna – zasilanie i umiejscowienie
Układ elektroniczny w lampach ewakuacyjnych uruchamia się automatycznie. Zasilanie funkcjonuje niezależnie od oświetlenia podstawowego, co oznacza, że zadziała nawet wtedy, gdy to pierwsze zawiedzie.
Oświetlenie ewakuacyjne dzieli się na kilka rodzajów: to, które pokazuje ścieżkę ewakuacji, oświetla strefy wysokiego ryzyka oraz obszar otwarty. W odróżnieniu od lamp awaryjnych, światło ewakuacyjne powinno sprawnie działać przez co najmniej godzinę.
Wymagania dotyczące lamp ewakuacyjnych, w tym ich zasilania określone są w normach PN-EN 1838:2005. Jeśli chodzi o umieszczenie lamp, muszą znajdować się one na wysokości minimum 2 metrów od podłoża.