Skip to content Skip to footer

Pralnia chemiczna czy pralnia wodna?

Założenie zarówno pralni wodnej, jak i chemicznej wymaga od nas zakupu profesjonalnego sprzętu. W zależności od wybranego rodzaju pralni oraz skali prowadzonej działalności koszt założenia nowego biznesu może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Jak wygląda wyposażenie dla pralni chemicznej i wodnej?

Nowoczesna pralnia chemiczna

Bezdyskusyjnie w przypadku pralni chemicznej najważniejszym i równocześnie najdroższym elementem wyposażenia jest tak zwany agregat chemiczny. Jest to nowoczesne, działające w systemie zamkniętym urządzenie,przeprowadzające czyszczenie ubrań za pomocą odpowiednio dobranych środków chemicznych. Jest to idealne rozwiązanie dla tkanin, które nie mogą mieć styczności z wodą.

Proces czyszczenia chemicznego na sucho ubrań za pomocą agregatu jest możliwy dzięki zastosowaniu w urządzeniu:

– nowoczesnego i pojemnego bębna,
– odpowiednich i ekologicznych filtrów,
– specjalistycznego zbiornika na pozostałości rozpuszczalnika,
– destylatora do rozpuszczalników organicznych.

Co ważne element wyposażenia dla pralni chemicznej, jakim jest agregat to rozwiązanie wypełni ekologiczne. Jest to możliwe dzięki zastosowanemu w urządzeniu obiegowi zamkniętemu. Oznacza to, że żaden ze środków chemicznych nie przedostaje się do środowiska.

Nowoczesna pralnia wodna

W przypadku pralni wodnych nie mamy do czynienia z agregatami chemicznymi, co nie wyklucza zastosowania w procesie prania środków chemicznych. Czyszczenie ubrań w tej metodzie opiera się o wodę oraz detergenty. Najważniejszym elementem wyposażenia dla pralni wodnej jest między innymi tak zwana pralnica. Mimo swojego specjalistycznego zastosowania nie odbiega ona znacząco od klasycznych pralek domowych.

Różni się ona jednak znacząco twoją efektywnością. Jest to możliwe między innymi dzięki większej pojemności bębna oraz dużej ilości programów do prania. Chociaż pralnie chemiczne najczęściej obsługują klientów indywidualnych, to pralnie wodne są najczęściej wykorzystywane do obsługi klientów zbiorowych. Pranie na skalę przemysłową jest możliwe poprzez odbiór ubrań od takich kontrahentów jak szpitale, sanatoria lub hotele

Dodatkowe elementy wyposażenia

Oczywiście agregat w przypadku pralni chemicznej oraz pralnica i wirówka w przypadku pralni wodnej to nie jedyne wyposażenie dla pralni. w przypadku pralni wodnej ważnym sprzętem, bez którego funkcjonowanie biznesu nie byłoby możliwe to również specjalistyczne i efektywne suszarki oraz składarki.

W przypadku pralni chemicznej mimo braku konieczności zakupu wirówek lub suszarek (w procesie czyszczenia tkaniny nie mają styczności z wodą) konieczny jest zakup innego rodzaju sprzętu. Są to m.in pakowarki, manekiny, transportery, czy też stoły. Oznacza to, że w ostatecznym rozrachunku założenie pralni chemicznej jest znacznie droższe.

Wyposażenie dla pralni dostępne są w ofercie sklepuGastroprodukt.pl