Skip to content Skip to footer

Stare tradycje we współczesnej saunie fińskiej

Pierwsze sauny fińskie budowane były poza chatami, w których mieszkali ludzie. Były to dość prymitywne konstrukcje. Współcześnie, wprowadzona sauna fińska do domu, stanowi jego integralną część i znacznie różni się od swojego pierwowzoru. Jednak praktyki i tradycje związane z korzystaniem z sauny pozostały utrzymane bez zmian.

Sauna fińska jako symbol równości społecznej

Tradycyjnie z sauny korzysta się nago. W takich okolicznościach zacierają się więc różnice społeczne między ludźmi. Pozbawieni ubrań są sobie równi. Nagość, paradoksalnie, zasłania status społeczny i stan posiadania. Wejście do sauny z nakryciem ciała postrzegane jest jako faux-pas, a nawet więcej, może być otwarcie potępione. Sauna fińska do domu zaprasza więc otwartość i naturalność.

Nawet w miejscach publicznych, takich jak basen nie przystoi wchodzić do sauny w stroju kąpielowym, jest nawet bezpośredni tego zakaz. Bycie nago, tak wśród znajomych jak i nieznajomych uczy skromności oraz szacunku. Poza tym, dzięki takiemu doświadczeniu można oswoić się ze swoim ciałem, a także z procesami naturalnych zmian, jakie w nim zachodzą jak dojrzewanie czy starzenie się.

Sauna jako miejsce ważnych wydarzeń

Pierwszym zadaniem sauny było rozgrzanie przemarzniętych do szpiku ludzi w arktycznym fińskim klimacie. Ale sauna fińska służyła także jako miejsce narodzin dzieci. Było to rozwiązanie bardzo praktyczne. W saunie łatwo było podgrzać wodę, a sama sauna, ze względu na wysoką temperaturę w niej wytwarzaną była miejscem bardzo sterylnym.

Dodatkowo sauna oferowała rodzącej prywatność i spokój. Niektórzy także wskazują na rytualny charakter sauny, który współgrał z doniosłością takiego wydarzenia, jakim były narodziny dziecka.

Zawieranie umów w saunie

Dziś w saunie fińskiej nie przychodzą na świat dzieci, ale, metaforycznie, sauna pozostaje nadal miejscem inicjacji. To właśnie w saunie mają nierzadko miejsce negocjacje polityczne czy biznesowe. Jeśli więc planujesz jakieś przedsięwzięcie biznesowe w Finlandii nie powinieneś/powinnaś odmówić uczestnictwa w tym doświadczeniu.

Relaksujący wpływ sauny ma oddziaływać pozytywnie i uspokajająco na ludzi. Łatwiej jest więc osiągnąć porozumienie oraz wypracować potrzebne kompromisy.