Skip to content Skip to footer

Jak stworzyć inteligentny dom?

W celu stworzenia inteligentnego domu konieczne jest wdrożenie pewnych rozwiązań technologicznych, które mają ścisły związek z technologiami zarządzania zasilaniem. Jest to podstawa działania i fundamentem tychże systemów w chwili obecnej są przekaźniki bistabilne. Nazwa tychże systemów brzmi nieco dziwnie i dla wielu ludzi może się okazać czymś obcym. Na prostych przykładach pokazane zostaną jednak elementarne funkcjonalności dotyczące tychże systemów zasilania etc. Warto się z tym dzisiaj zapoznać.

Jak to wszystko tutaj działa?

Specjalistyczny przekaźnik impulsowy to bardzo ciekawy rodzaj technologii, która jest wykorzystywana w powszechnych warunkach. Coraz więcej osób stara się wdrażać inteligentne systemy zarządzania oświetleniem. Inteligentny dom wymaga przede wszystkim centralki nadzorczej, która będzie miała autonomiczne zasilanie oraz specjalnych sterowników, mających połączenie z siecią internetową. Elementem wykonawczym nie są nawet takie elementy jak ekspres do kawy, telewizor, światło etc., a właśnie przekaźnik bistabilny z włącznikiem. Jest to podstawowe narzędzie, które pozwala załączać obwody elektryczne za pomocą specjalnego i krótkotrwałego impulsu. Z użyciem przekaźnika można włączać urządzenia pracujące w systemie inteligentnego domu.

Okej, ale na czym to dokładnie polega?

Zasada działania jest bajecznie prosta. Przekaźniki bistabilne otrzymują sygnał pod postacią niewielkiego impulsu elektrycznego. Tenże impuls jest błyskawicznie przekazywany do sterownika, gdzie powoduje przestawienie pozycji styków i zamknięcie obwodu. W obwodzie zaczyna płynąć prąd co daje włączenie światła, tostera, czajnika i wielu innych podobnych rzeczy. Ważna cechą tego przekaźnika jest często autonomiczny system zasilania. Prąd w sterownikach możliwy jest do akumulacji z wykorzystaniem specjalnych kondensatorów ładunku.

Gdzie takie coś się stosuje?

Coraz częściej systemy te stosowane są w domach jednorodzinnych w bardzo powszechny sposób. Nie jest to jedyne wykorzystanie tychże systemów. Bardzo ważną role pełni przekaźnik bistabilny z włącznikiem w systemach alarmowych, gdzie pozwala utrzymywać kontrolę nad całą siecią zasilania, nadzoru. Zintegrowanie z zaworami pozwala odcinać wodę, gaz oraz np. zamykać i otwierać drzwi domowe. Systemy te są bardzo proste i powszechnie wykorzystywane. Warto przekonać się, jak działa przekaźnik impulsowy i gdzie może być on zastosowany.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.egniazdka.pl/przekazniki-bistabilne-c-12_15.html