Systemy nawadniania trawników są dużym ułatwieniem dla każdego posiadacza mniejszego lub większego ogrodu. Te specjalne sieci instalacji nawadniania dzielą się na systemy zraszające i linie kroplujące. Programator, wchodzący w skład systemu nawadniania ogrodu, pozwala spersonalizować urządzenie do naszych potrzeb i potrzeb naszych roślin. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy czas i pieniądze, ponieważ urządzenie nawadniające zużywa do 50% mniej wody niż tradycyjne podlewanie. Jednak ja przygotować systemy nawadniania trawników i rabat do zimy, aby móc cieszyć się jego sprawnym działaniem w kolejnym sezonie?
Mróz wrogiem instalacji nawadniającej
Najbardziej niebezpieczny dla całej instalacji nawadniającej jest mróz. W związku z tym, że woda zwiększa swoją objętość podczas zamarzania może dojść do rozsadzenia przewodów, w których ona pozostała. Z tego powodu bardzo istotne jest to, aby przed nadejściem zimy spuścić w całości wodę z systemu nawadniającego. Dodatkowo należy zamknąć jej dopływ, a krany ogrodowe należy odkręcić. Zapobiegnie to zniszczeniu instalacji wodnej. Elementy odseparowane, takie jak węże ogrodowe i inne przewody doprowadzające wodę należy schować do zamkniętego pomieszczenia. Ważne, aby pomieszczenie to zapewniało temperaturę powyżej zera.
Systemy nawadniania bez zaworów odwadniających
Jeśli posiadamy systemy nawadniania trawników bez zaworów odwadniających i chcemy, aby w przyszłym sezonie nawadnianie ogrodów było możliwe należy osuszyć przewody mechanicznie. Zraszacze do trawy oraz przewody doprowadzające wodę należy przedmuchać sprężonym powietrzem pochodzącym ze sprężarki. Powinna ona być podłączona na początku instalacji nawadniającej.
Jak zabezpieczyć sterowniki?
Sterowniki zarządzające całym systemem są zazwyczaj montowane do kranów. Mogą one zatem ulec zniszczeniu przy minusowych temperaturach panujących zimą na zewnątrz. Wszystkie sterowniki przez które płynie woda należy odłączyć od przyłączy kranowych i przechowywać w ogrzewanym pomieszczeniu lub tam, gdzie temperatura nie będzie niższa niż zero stopni. Jeżeli jesteśmy posiadaczami zaworów elektromagnetycznych, które montowane są w specjalnych skrzyniach w ziemi, należy wtedy usunąć z nich wodę ręcznie. Można zrobić to za pomocą wspomnianej sprężarki powietrza lub zdemontować je na okres zimowy i ponownie zamontować po ustąpieniu mrozów.
Demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów
Aby nawadnianie ogrodów było ponownie możliwe w przyszłym roku należy zadbać o reduktory ciśnienia oraz filtry. Wszystkie te elementy powinny zostać zdemontowane i przeniesione do ciepłego pomieszczenia.
[do_widget id=text-8]