Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy i oświetlenie w sypialni

Sypialnia jest jednym z tych wnętrz, w których każdy użytkownik spędza co najmniej 1/3 swojego życia. I mimo, że najczęściej sypialnia kojarzona jest ze snem, to jednocześnie jest ona również miejscem sprzyjającym odpoczynkowi. Odpowiednio dobrane lampy i oświetlenie sprzyjać będą relaksowi, a jednocześnie podkreślą atmosferę tego miejsca.

Lampy do pokoju – sypialni


Odwiedzając sklep z lampami z myślą o urządzeniu sypialni warto wybrać cały system oświetleniowy lub też zdecydować się na serię oświetleniową. W sypialni wykorzystuje się lampę wiszącą, która w przeciwieństwie do innych wnętrz nie stanowi głównego źródła światła. Owszem, ważne jest, aby w sypialni pojawiła się lampa wisząca, jednak zdecydowanie ważniejsze są inne lampy do pokoju. Lampa wisząca w sypialni powinna dawać lekko stłumione światło, dlatego jej klosz może być wykonany także z cienkiego papieru czy ceramiki. Jeśli natomiast do sypialni zostanie wybrana lampa z kloszem przezroczystym, to idealnie będzie, jeśli wewnątrz pojawi się żarówka lub świetlówka o mniejszej mocy.

Najważniejsze lampy stojące


Wybierając lampy i oświetlenie do sypialni warto się kierować swoimi oczekiwaniami. W sypialni sprawdzą się systemy świetlne, które można wyłączyć włącznikami umieszczonymi w okolicy łóżka. Większość z nich wykorzystuje kinkiety lub półplafony, które umieszcza się tuż nad łóżkiem. Mogą one mieć również oddzielne wyłączniki. Umieszczenie ich nad łóżkiem pozwala na zastąpienie lampek nocnych czy lamp stołowych, które bardzo często spotyka się w sypialni. Oczywiście lampki nocne mogą się także pojawić w sypialni, jednak najczęściej są one dużo mniejsze niż tradycyjne lampy stołowe, a ich światło musi być stłumione ze względu na zastosowanie lampy. W sypialniach dziecięcych plafony mogą być również wykorzystane jako lampka dająca dziecku poczucie bezpieczeństwa. Plafony w dziecięcych sypialniach mogą być ozdobione kolorowymi motywami, postaciami z bajek lub delikatnymi wzorami, jednak ich światło powinno być bardzo delikatne. Także w sypialniach dzieci warto umieścić nocną lampę, stojącą w pobliżu łóżeczka dziecka, która również będzie przez całą noc dawać delikatną świecącą poświatę.

Sklep z lampami w wielu przypadkach jest w stanie zasugerować, jakie lampy wiszące i stojące, ale również jakie kinkiety i plafony mogą być wykorzystane w sypialni. Najczęściej w sypialniach goszczą lampy o prostych tradycyjnych kloszach, wykonanych z ceramiki czy szkła. Zastosowanie w sypialni znajdą także lampy z kloszami papierowymi, pod warunkiem, że będą wykorzystane jako lampy stojące.