Pasywnością można określić takie zabezpieczenie domu, by uciekanie z niego ciepłego powietrza było jak najmniejsze. Zwykłe okna nie zabezpieczają przed uciekaniem ciepła tak dobrze, jak okna pasywne. Te drugie są dobrą metodą, by zminimalizować zużycie energii w budynku.
Jak wygląda przenikanie ciepła w oknach pasywnych?
Inwestycja w tego typu okna wiąże się z pewną oszczędnością. Montowanie ich w obecnych czasach jest wizytówką nowoczesnego domu. Okna pasywne wyróżnia bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, więc automatycznie hamują one wypływ ciepłego powietrza.
Szacuje się, że okna pasywne potrafią zapobiec stracie energii w budynku aż o blisko 50 procent. Warto w czasie zakupów zorientować się, jaką wartość współczynnika UW podaje producent. Im jego wartość jest niższa, tym można oczekiwać lepszej izolacji.
Swego czasu okna energooszczędne były uważane za najlepszy produkt do izolacji pomieszczenia i zapewnienia utrzymywania ciepła. Warto wiedzieć, że okno pasywne posiada jeszcze niższy współczynnik przenikania ciepła.
Wybór odpowiednich okien pasywnych
Odpowiednia budowa okna jest jego gwarancją na niski współczynnik przenikania ciepła. Przede wszystkim powinno ono posiadać potrójną szybę, które muszą być pokryte powłoką niskoemisyjną. Ponadto każda szyba musi posiadać odpowiednią wartość przenikania powietrza.
Rama okna również jest kluczowym elementem. Powinno ją cechować także niskie przenikanie ciepła – może być on jednak nieco wyższy od tego, który posiada szyba. Ramki międzyszybowe powinny być tworzone przy użyciu stali szlachetnej lub odpowiedniego tworzywa sztucznego. Należy wiedzieć, że aluminiowe ramki są niewskazane w tego typu oknach.
Odpowiedni wybór na lata
Jak widać, tego typu okna są innowacyjną technologią, która jest stosowana coraz częściej. Warto jednak dowiedzieć się jak one działają i co zapewniają. Poznanie natomiast ich konstrukcji pozwoli na odpowiedni wybór, który będzie gwarancją udanego zakupu, a w następstwie – oszczędności.
Inwestycja w nowoczesne okna na pewno będzie korzystnym rozwiązaniem. To nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim produkt, który zapewni utrzymanie ciepła i większej ilości gotówki w portfelu w sezonie grzewczym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm