Skip to content Skip to footer

Co jest potrzebne do montażu płyty kartonowo gipsowej?

Montaż płyty kartonowo gipsowej nie jest trudny. Z pewnością poradzi sobie z nim każdy, kto odpowiednio się do tego zadania przygotuje. Z pewnością warto wcześniej obejrzeć kilka filmów instruktażowych albo porozmawiać z fachowcem, który podpowie, co należy robić. Warto też przygotować sobie listę zakupów. Co jest potrzebne?

Kątowniki montażowe

Płyty kartonowo gipsowe mocuje się do sufitu i podłogi przy pomocy specjalnych kątowników. Są one niewielkie, ale są w stanie bez trudu utrzymać płytę w pionie. Oczywiście takie kątowniki muszą zostać odpowiednio ustawione tak, by budowana ścianka działowa stała pod kątem prostym w stosunku do podłogi. Wypoziomowanie może zająć trochę czasu, ale jest kluczowe dla całego przedsięwzięcia.

Siatka łącząca

Siatka do łączenia płyt jest wykonana z tworzywa. Na pierwszy rzut oka może przypominać luźno spleciony bandaż. Siatkę montuje się na miejscach, w których płyty są ze sobą łączone. Jej zadaniem jest wzmacnianie tych miejsc i sprawianie, że ich uszkodzenie będzie bardzo trudne. Siatkę przykleja się do płyty, a następnie zagipsowuje. Na skończonej ściance taka siatka jest już niewidoczna.

Narożniki i profile

Przy stawianiu ścianek działowych z płyt kartonowo gipsowych z pewnością przydadzą się aluminiowe narożniki i profile. Ich zadaniem jest estetyczne wykończenie konstrukcji tak, by całość prezentowała się dobrze. Do tego też trzeba pamiętać, że wszystkie te elementy na koniec należy zagipsować, by nie były widoczne, co pozwala osiągnąć najlepszy efekt końcowy.