Wiele osób korzystało z sauny zewnętrznej w obiektach rekreacyjnych, hotelach, czy też sanatoriach. Jest to świetny sposób na to, aby odprężyć się i zregenerować siły. Sauna ma pozytywny wpływ na zdrowie, dzięki czemu polecana jest osobom z różnego typu schorzeniami. Warto wiedzieć, że może być ona zamontowana we własnym poziomie. Wbrew pozorom nie jest to tak drogie, jak mogłoby się wydawać.
Jak wygląda sauna ogrodowa?
Sauna zewnętrzna do montażu w ogrodzie ma różne formy. Zwykle jest to domek, gdzie możemy wejść i spokojnie usiąść na ławce. Często można spotkać się również z modelami, które przypominają ogromną beczkę. Wybór zależy więc od osobistych preferencji.
Duże znaczenie ma również rodzaj sauny. Największym zainteresowaniem cieszą się modele fińskie, gdzie panuje temperatura od 90 do 110 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza to jedynie 5-10%. Nieco inaczej jest w przypadku sauny zewnętrznej infrared, która wykorzystuje zjawisko podczerwieni. Tutaj panuje temperatura około 50 stopni Celsjusza. Ponadto użytkownik nie ma bezpośredniego kontaktu z gorącym powietrzem. Przypomina to nieco wygrzewanie na słońcu.
Wielkość sauny
Sauny zewnętrzne są szczególnie popularne w krajach Europy Północnej. W Polsce tylko nieliczne osoby posiadają ją w swoim ogrodzie. Należy jednak zaznaczyć, że ich rozmiar nie jest zwykle zbyt duży. Po pierwsze sauna musi być wielkością dopasowana do działki. Po drugie duży rozmiar, to również wyższe zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie wyższy koszt eksploatacji.
Mała sauna jest w zupełności wystarczająca, jeśli poszukujemy modelu na własny użytek. Jej utrzymanie nie będzie tak kosztowne, jak w przypadku saun, które znamy np. z akwaparków.
Efektowny design
Sauna ogrodowa mocno wpływa na aranżację przestrzeni wokół budynku. Właśnie dlatego dużą uwagę warto zwrócić na jej design. Drewniane domki z pewnością będą rewelacyjnie prezentować się wśród bujnej roślinności lub gęsto zasadzonych drzew.
Podczas projektowania ogrodu warto zadbać o odpowiedni poziom prywatności. Istotne jest to, aby ulokować saunę w zacisznym miejscu, gdzie będziemy czuć się swobodnie i komfortowo. Nie powinna być ona zbyt daleko od wejścia do domu. Jest to ważne szczególnie podczas zimowego relaksu.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem saun zewnętrznych