Zapowietrzenie grzejnika można dość szybko zauważyć, grzejnik jest chłodny oraz słychać w nim bulgotanie. Powodem jest powietrze, które znajduje się w grzejniku i nie ma ujścia na zewnątrz. Powody zapowietrzenia grzejnika są dwa: nieprawidłowe napełnienie instalacji centralnego ogrzewania lub proces dyfuzji.
Jak odpowietrzyć kaloryfer z automatycznym zaworem odpowietrzającym?
Automatyczny zawór odpowietrzający, jak sama nazwa wskazuje odpowietrzy kaloryfer bez ingerencji człowieka. To bardzo wygodne dla jego posiadacza, grzejnik odpowietrzy sie sam z zalegającego powietrza w niego wnętrzu. Są one jednak bardzo awaryjne, dlatego też nawet w nowoczesnych grzejnikach instalowane są ręczne zawory odpowietrzające.
Jak odpowietrzyć kaloryfer z ręcznym zaworem odpowietrzającym?
Nie jest to czynność trudna, jednak warto się do niej odpowiednio przygotować, zapoznać z ogólnymi zasadami. Na początek należy pamiętać, że odpowietrza się zawsze grzejnik zimny. Dlatego też instalacja grzewcza musi być wystudzona. Można zakręcić tylko dany zawór grzejnikowy, wtedy woda w kaloryferze wystygnie. Kolejną czynnością, którą warto wykonać jest sprawdzenie ciśnienia w instalacji grzewczej. Ciśnienie należy zwiększyć do 1,3 atmosfery, uzyska się je poprzez dopuszczenie wody. Ciśnienie będzie wypierało powietrze w górę, co ułatwi odpowietrzenie grzejnika. Gdy tak wszystko zostanie przygotowane należy zaopatrzyć się w śrubokręt lub specjalny kluczyk, dołączony podczas montażu kaloryfera.
Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?
Obecnie w domach królują grzejniki aluminiowe, dlatego też warto dowiedzieć się, jak je odpowietrzyć. Są dwie możliwości, wszystko zależy czy został w nim zamontowany odpowietrznik. Jeżeli go nie ma, należy użyć dwa płaskie klucze. W pierwszej kolejności należy zakręcić termostat albo zawór zasilający, podstawić miskę pod kaloryfer. Używając klucza powoli odkręcić śrubonek, najczęściej znajduje się na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. Przy odkręcaniu słychać syk, gdy wycieka woda to sygnał, by na nowo dokręcić śrubonek. Nie można zrobić tego zbyt mocno, by nie doszło do uszkodzenia. Natomiast jeśli jest zamontowany odpowietrznik należy przekręcić termostat na zero, przestawić zawór grzejnika do pozycji w dół i podłożyć pod niego miskę. Za pomocą specjalnego kluczyka przekręcić śrubę w białym kołnierzu, gdy słychać syk – przestać przekręcać. Gdy pojawi się woda, ponownie dokręcić śrubę.