Skip to content Skip to footer

Żarówki LED alternatywą dla halogenów

W dziedzinie oświetlenia od kilkunastu lad wyraźnie zarysowuje się pewien trend. Mianowicie znaczną część rynku sprzedaży podzespołów oświetleniowych stanowiły żarówki typu halogen. Ich przewaga nad żarówkami tradycyjnego typu jest niezaprzeczalna. Przede wszystkim są bowiem o wiele skuteczniejsze, a jednocześnie o wiele bardziej trwałe. Rynek jednak wciąż się rozwija, więc w ostatnich latach pojawił się dość istotny konkurent dla halogenów.

Diody LED dobre są wszędzie

Tą konkurencją są rzecz jasna żarówki typu LED. Spotykane obecnie praktycznie wszędzie – od wnętrz urządzeń agd i rtv, poprzez zabawki, profesjonalne latarki, aż na wnętrzach samochodów skończywszy. Oczywiście dominującą rolę pełnią w dziedzinie oświetlenia domowego, gdzie znajdują najszersze zastosowanie.

Jeśli przyjrzeć się ilości punktów oświetleniowych, jakie znajdują się w typowym domu lub mieszkaniu, to można dojść do wniosku, że są to jedne z najbardziej energochłonnych urządzeń. Oczywiście tylko wtedy, jeśli zsumuje się moce wszystkich punktów oświetleniowych, bowiem pojedynczy punkt wydaje się mieć niewinnie nikłe zużycie.

Lepsze od halogenów

Nie od dziś wiadomo, że dobre produkty wypierane są przez jeszcze lepsze. Taka sytuacja miała też miejsce na rynku żarówek. Żarówki halogenowe, wybierane wcześniej przez konsumentów w miejsce żarówek tradycyjnych, okazały się z biegiem lat mniej oszczędne i mniej uniwersalne, niż żarówki led.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że posiadacze oświetlenia halogenowego z czasem zaczęli dokonywać dość masowej wymiany na LEDy. Nic prostszego – mogłaby powiedzieć osoba, zupełnie niezorientowana w tej tematyce. Zakupując jednakże żarówki led do halogenów należy pamiętać, że końcówki przyłączeniowe tych ostatnich mają nietypowe kształty i występują w co najmniej kilkunastu rodzajach.

LEDy pasują do każdej oprawy

Okazuje się jednakże, że firmy produkujące żarówki halogenowe LED wzięli ten problem pod uwagę. W ich ofercie znajdują się bowiem modele dopasowane elementem przyłączeniowym do opraw halogenowych. Dzięki temu żarówki LED do halogenów pasują bez najmniejszych problemów.

Oczywiście wybierając się po żarówki halogenowe led należy mieć na uwadze uprzednie sprawdzenie rozmiaru, maksymalnej dopuszczalnej mocy i rodzaju przyłącza w danym modelu lampy. Jeśli zadbamy o sprawdzenie tych parametrów to będziemy mogli być pewni, że dokonamy właściwego zakupu.