Skip to content Skip to footer

Jak ustawiać krzesła w czasie konferencji?

Na konferencjach, prezentacjach produktów czy innych wystąpieniach ważne jest by skutecznie dotrzeć do słuchaczy. Jest to trudnym zadaniem prelegenta, jednak nie tylko treść przekazu jest ważna. Równie istotne jest aby każdy słuchacz miał możliwość zobaczenia tego, co dzieje się na mównicy. Dlatego odpowiednio ustawione krzesła konferencyjne mają duży wpływ na odbiór przekazu. W jaki sposób dobrać salę i jak ustawić fotele konferencyjne w zależności od sytuacji? Czy istnieje jedno, uniwersalne i najlepsze rozwiązanie?

Jak powinny być ustawione krzesła konferencyjne w dużym pomieszczeniu?

Większa powierzchnia to po pierwsze duża liczba słuchaczy, a po drugie różne możliwości, gdy chodzi o ustawienie foteli dla słuchaczy. Krzesło konferencyjne jest zazwyczaj kwadratowe lub prostokątne, dlatego najpopularniejsze jest ustawianie jednego obok drugiego na planie prostokąta. Zazwyczaj u szczytu dłuższego boku znajduje się wtedy miejsce do wygłaszania prelekcji. To ustawienie sprawdzi się w sytuacji, gdy wystąpienie jest wspomagane prezentacją multimedialną czy filmem. Dzięki temu każdy słuchacz jest w stanie śledzić to, co jest wygłaszane, niezależnie od tego gdzie jego krzesło konferencyjne zostało ustawione. Inną popularną metodą ustawiania krzeseł jest półokrąg, czyli tak zwany styl auli. Miejsce dla prelegenta znajduje się w centrum i jest otoczone z trzech stron krzesłami. Jedynie z tyłu osoby wygłaszającej nie ma publiczności. To doskonałe rozwiązanie szczególnie na prezentacje produktowe, oraz gdy wystąpienie nie jest wspierane multimediami. Każdy uczestnik dobrze widzi, co dzieje się przed nim. Można się zatem łatwo skoncentrować na tematyce wystąpienia.

Nieduża sala konferencyjna – jakie ustawienie jest optymalne?

Mniejsze sale mają ograniczone możliwości ustawiania krzeseł. Zazwyczaj odbywają się w nich zebrania firmowe, telekonferencje. W takim wypadku ważne jest, aby każdy miał dobry widok. Dlatego też najczęściej Fotele konferencyjne ustawione są w kształcie okręgu lub elipsy. Ze względu na konieczność robienia notatek czy przedstawiania raportów często przed fotelami znajduje się duży stół. Bywa również, że krzesła konferencyjne wyposażone są w mały składany stolik.