Skip to content Skip to footer

Jaki mop do domu wybrać?

Wybór odpowiedniego mopa do naszego domu może w pierwszym odruchu wydać się zjawiskiem oczywistym. Często nasz wybór pada na przypadkowego mopa po czym zaczynamy go używać. Niestety, na rynku jest dostępnych wiele rodzajów mopów. Trudno również zdecydować się na dodatki, wśród mnogości wkładów, wiaderek czy uchwytów do mopa. Przyjrzyjmy się zatem, jaki asortyment oferują nam producenci.

Rodzaje mopów

Mopy występują zazwyczaj w dwóch kategoriach: z wkładem sznurkowym lub z wkładem płaskim. Znaczącą różnicą między tymi rodzajami jest chłonność mopa, rodzaj mocowania oraz używana do nich wyciskarka. Mopy sznurkowe cieszyły się kiedyś dużo większą popularnością w użytku domowym. Aktualnie są jednak wypierane przez płaskie mopy.

Mop sznurkowy

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych mop był szalenie popularny i używany do dbania o czystość w biurze czy w pracy. Ze względu na swoje ograniczone rozmiary nie jest jednak dostosowany do mycia wszystkich powierzchni.

Ich sporą zaletą jest chłonność, dzięki czemu idealnie nadają się do ściągania ciekłych zanieczyszczeń. Ich cena również jest konkurencyjna, gdyż sznurkowe mopy są tańsze od płaskich wkładów. Wadą korzystania z tego mopa jest fakt, iż dużo trudniej zadbać nim o czystość w sposób szczegółowy.

Mop płaski

Ten rodzaj staje się coraz powszechniejszy, zarówno w użytku domowym jak i w szkołach, hotelach czy magazynach. Różnorodność wkładów możliwa do wybrania sprawia, iż mopem można wyczyścić praktycznie każdą powierzchnię. Płaską powierzchnię myjki montuje się z reguły na stelażu z zapięciem typu Speedy. Posiada on dwa bolce po obu stronach, na których mocowany jest wkład. Istnieją również mocowania kieszeniowe, na które nasuwa się wkład. Istnieje jeszcze kilka innych rodzajów mocowań, jednak te dwa są najpopularniejsze.

Wkłady do mopa również występują w różnych wariantach. Możemy zdecydować się na bawełnę czy mikrofibrę charakteryzującą się dużą chłonnością lub wkład wykonany mikrofazy. Cechą tych ostatnich jest zbita struktura pozwala wykończyć proces mycia podłogi przy jednoczesnym uniknięciu powstawania smug.

Akcesoria do mopów płaskich

Oczywistym elementem mopa jest oczywiście kij, który w zależności od preferencji może być metalowy lub plastikowy. Warto również zaopatrzyć się w specjalne wiaderko przeznaczone do wyżymania płaskich wkładów. Warto również zaopatrzyć się w uchwyty do mopa, które w znaczący sposób ułatwią odwieszanie naszego urządzenia. Odpowiednio dobrany uchwyt jest niewielką nowością na ścianie, jednak stanowi fantastyczny element praktyczny.