Skip to content Skip to footer

Koce i pledy – niezastąpione w zimowy czas

Jesień i zima (zwłaszcza zima), to pory roku, które cechują się dosyć niskimi temperaturami. Chociaż, patrząc na statystyki z ostatnich lat, to przynajmniej w dużych miastach nie spotyka się już temperatur mocno ujemnych, to wciąż pogoda potrafi doskwierać. Nie ma lepszego sposobu na spędzenie chłodnego popołudnia niż ciepły koc, ulubiona książka i kubek gorącej czekolady.

Koce i pledy – dlaczego są tak bardzo popularne?

Tak na dłuższą metę, to chyba nikt nie lubi marznąć. Owszem, są pasjonaci morsowania czy lepienia ze śniegu małych domków i okresowego nocowania w nich, jednak po takim czasie, wszyscy lgną do ciepła. Koce i pledy, to najlepszy sposób na ogrzanie się. Warto mieć w domu przynajmniej kilka sztuk – po jednym dla każdego członka rodziny. NIe zaszkodzi także w szafie mały zapas, na wypadek, gdy ktoś na przykład wyleje herbatę na ulubiony koc i ten będzie musiał iść do prania.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry koc?

Dobry koc – czyli jaki? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Gdy zbliżają sie jesienne chłodniejsze wieczory, w sklepach zaczynają pojawiać się koce oraz pledy na różnorodnych wyprzedażach, a obniżka goni obniżkę. Z łatwością można spotkać produkty, które kosztują po kilkanaście złotych. Jednak czy za tak niską cenę można oczekiwać, że koc będzie ciepły, a przy tym trwały? Niestety, produkty z najniższej półki cenowej często charakteryzują się dosyć niską jakością i albo nie grzeją zbyt mocno (przez co nie spełniają swojej podstawowej funkcji) albo też niezwykle szybko tracą swoje właściwości (czasami nawet już po pierwszym praniu). Chcąc mieć koc na lata, warto dobrze przemyśleć zakup i postawić na produkt wykonany z materiałów dobrego gatunku.

Jak dbać o czystość koca?

Koce i pledy, im częściej będą w użyciu, tym szybciej będą się brudzić. Nawet jeżeli tego brudu nie będzie widać, to na ich powierzchni zalęgną się roztocza i inne drobnoustroje, które niekoniecznie pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Dbając o czystość koców i o własną higienę, warto je regularnie prać. Wytyczne w tym względzie powinien dać producent koca. Na metce można znaleźć instrukcję. Większość produktów można spokojnie prać w pralce w temperaturze do czterdziestu stopni, choć zdarzają się też bardziej delikatne koce, które wymagają prania ręcznego.