Jeszcze na etapie projektu architekt stara się, aby projektowany budynek był nie tylko komfortowy, ale również bezpieczny. Właśnie z tego powodu we wszystkich budynkach, w których brak oświetlenia mógłby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji obowiązkowo montuje się tzw. lampy oświetlenia awaryjnego. Pełnią one bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika funkcje. Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju oświetlenia? Gdzie jest ono obowiązkowe?
Czym jest oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne to nic innego jak zastępczy system oświetlenia w budynku. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa osobowe przebywającym w budynku, w którym wyłączone zostało zasilanie. Zainstalowane oświetlenie awaryjne pełni dwie kluczowe funkcje.
W sytuacji, gdy za brakiem światła stoją przyczyny stwarzające zagrożenie dla osób obecnych w budynku oświetlenie awaryjne pozwala na przeprowadzenie sprawnej i bezpiecznej ewakuacji z obszaru zagrożenia. Natomiast, gdy przyczyna braku oświetlenia nie stanowi problemu oświetlenie pozwala na kontynuację wykonywanych zadań.
W jakich miejscach oświetlenie awaryjne jest obowiązkowe?
Zgodnie z polskim prawodawstwem lampy oświetlenia awaryjnego muszą być montowane obowiązkowo jedynie w określonych rodzajach budynków. Przepisy informują, że tego rodzaju oświetlenie musi znaleźć się w każdym budynku, w którym brak oświetlenia mógłby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Ustawodawcy chodzi jednak nie tylko o zagrożenie dla życia lub zdrowia osób obecnych w budynku, ale także o poważne zagrożenie dla środowiska, czy też o istotne ryzyko pojawienia się dużych strat materialnych. W praktyce oznacza to, że lampy oświetlenia awaryjnego znajdują zastosowanie m.in. w:
– budynkach administracyjnych,
– szkołach
– szpitalach,
– kinach, teatrach i filharmoniach.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Warto podkreślić, że lampy oświetlenia awaryjnego można podzielić na dwie różne kategorie. Dostępne są lampy awaryjne ewakuacyjne oraz lampy zapasowe. Zgodnie z przepisami zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj lamp awaryjnych musi być umieszczony w odpowiednim miejscu. Co jeszcze warto wiedzieć o tym oświetleniu?
Musi być to minimum 2 metry nad powierzchnią. Dodatkowo lampy muszą być umieszczone w konkretnych miejscach. Najczęściej są to okolice drzwi wejściowych, chodów, okolice położenia sprzętów pocisk pożarowych, skrzyżowanie korytarzy. Wszystko to ma na celu zagwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz komfort osób znajdującym się w budynku,